We wtorek nowy dworzec oficjalnie oddano do użytku po trwających ponad półtora roku pracach. Według szacunków rocznie skorzysta z niego około 10 milionów pasażerów. Na co dzień odjeżdża z niego 480 miejskich autobusów 38 linii.

Projekt realizował Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach (MZKP). Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej powstał wybudowany przez bielską firmę Deel nowy budynek dworca z zadaszonymi peronami, plac manewrowy i parking dla kilkunastu autobusów. Zostały też przebudowane przyległe ulice i skrzyżowania. Nowy, bezkolizyjny, układ z rozdzieleniem ruchu pieszego i autobusowego ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa podróżnych.

„Miasto i pasażerowie sąsiednich gmin szczerze nie cierpieli starego, brzydkiego dworca. Dziś można powiedzieć metaforycznie - pozbyli się brzydala, teraz będą korzystać z usług schludnego przystojniaka” - powiedział prezes MZKP Henryk Szudy. Zaznaczył, że cel nie zostałby osiągnięty bez determinacji lokalnych samorządowców.

W nowym dworcu pasażerowie mogą korzystać z poczekalni, holu wejściowego i trzech stanowisk informacyjno-kasowych. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżnych jest system dynamicznej informacji pasażerskiej. Tablice przystankowe LED wyświetlają informacje o planowanych przyjazdach i odjazdach autobusów. Rozwiązanie jest powiązane z dyspozytorskim systemem pozycjonowania pojazdów wdrażanym w nowych autobusach PKM Świerklaniec oraz Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP.

Na nowym dworcu stale będzie pracowało około 40 osób. Jednak projektanci zadbali też o zaplecze socjalne dla odpoczywających kierowców i kontrolerów, czyli łącznie ok. 500 osób. W restauracji dworcowej znajdzie zatrudnienie kilkudziesięciu kolejnych pracowników.

Nowy dworzec stoi w sąsiedztwie dworca kolejowego. Prezes Szudy marzy o lepszej koordynacji ruchu kolejowego i autobusowego w regionie. „Kolej tworzy szkielet komunikacyjny, zaś autobus dotrze wszędzie gdzie jest asfaltowa droga. Cieszę się, że coraz częściej myślimy o systemie komunikacyjnym jako o całości, która obsługuje bardzo ludne województwo, w którym mieszka kilka milionów ludzi” - podkreślił.

Samorząd Tarnowskich Gór zabiega m.in. by przez to miasto przebiegało połączenie kolejowe z centrum aglomeracji katowickiej do międzynarodowego portu lotniczego w Pyrzowicach.

Projekt „Przystanek Europa – regionalne centrum obsługi pasażerskiej w Tarnowskich Górach” był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013. Dofinansowanie z UE wyniosło ponad 11 mln zł.