Projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw został już przygotowany przez Ministerstwo. Z przygotowanych regulacji wynika, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. Jeżeli nie zdecydują się posłać swych pociech do szkoły, będą one mogły nadal uczęszczać do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach. Jak informuje MEN, w podjęciu decyzji o zapisaniu sześciolatka do klasy pierwszej rodzicom pomoże informacja o poziomie przygotowania dziecka do edukacji szkolnej, przygotowana przez nauczyciela w przedszkolu.

Natomiast objęcie obowiązkiem szkolnym wszystkich dzieci sześcioletnich nastąpi od 1 września 2014 roku. Oznacza to, że dzieci urodzone w 2008 roku i w latach kolejnych będą rozpoczynały naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Nie zmienią się zasady dotyczące dzieci pięcioletnich - nadal będą zobowiązane do uczestnictwa w wychowaniu przedszkolnym.

Zmiany te są szczególnie istotne dla samorządów, które zyskają więcej czasu na dostosowanie szkół do przyjęcia sześciolatków. Dotychczasowe plany, które zakładały obniżenie wieku szkolnego już od 1 września 2012 r., wzbudziły ostre protesty samorządowców z całego kraju. MEN przekonuje, że wydłużenie do 2014 roku terminu wprowadzenia obowiązku nauki dla sześciolatków umożliwi samorządom skorzystanie m.in. ze środków przeznaczonych na realizację rządowego programu „Radosna szkoła".

Projekt ustawy skierowano do konsultacji społecznych.

Źródło: www.men.gov.pl