Wojewoda nałożył na matkę dziecka grzywnę w celu przymuszenia jej do wykonania obowiązku obowiązkowych szczepień ochronnych dziecka .

Kobieta zgłosiła zarzut braku wymagalności obowiązku poddania się obowiązkowym szczepieniom, gdyż w dniu wystawienia tytułu wykonawczego dziecko nie miało wykonanego badania kwalifikacyjnego.

Jej zdaniem brak jest obowiązku ustawowego do poddania dziecka badaniu kwalifikacyjnemu w celu wykluczenia przeciwskazań do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego.

WSA nie zgodził się z argumentacją matki dziecka.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sąd przypomniał, iż obowiązek szczepienia dziecka wynika wprost z przepisów prawa, bez potrzeby władczego rozstrzygnięcia organu inspekcji sanitarnej.

Organem egzekucyjnym obowiązku szczepień ochronnych nie jest organ inspekcji sanitarnej, lecz wojewoda.

Obowiązek poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym oznacza również obowiązek poddania się lekarskim badaniom kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego.

Nie można skutecznie podnosić zarzutu braku wymagalności obowiązku poddania się obowiązkowym szczepieniom, wskazując na brak badania kwalifikacyjnego i prawo do odmowy poddania się temu badaniu na podstawie art. 16 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r., poz. 159 ze zm.).

Badanie takie może być wykonane bezpośrednio przed wykonaniem szczepienia, zaś odmowa poddania się temu badaniu, która w konsekwencji uniemożliwia wykonanie szczepienia, jest w istocie odmową poddania się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Szczecinie z 14 stycznia 2016 r., sygn. akt II SA/Sz 1104/15, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów