Marszałek w trakcie uroczystości podkreślił, że przystępujący do Centrum Dialogu „Przełomy” nie mogli zapomnieć o tym, że mają do czynienia przede wszystkim z miejscem historycznym i znaczącym dla Szczecinian. W związku z tym postanowiono zachować plac, przy jednoczesnym sprawieniu by przestrzeń stała się wyjątkowa.

O tym, że cel ten udało się uzyskać świadczy nagroda dla CDP przyznana przez europejskich urbanistów. „European Prize for Urban Public Space” przyznawana co dwa lata, począwszy od 2000 roku. Olgierd Geblewicz ma ponadto nadzieję, że miejsce to stanie się dumą nie tylko Szczecina, ale i całego Pomorza Zachodniego.

Z kolei projektant CDP - Robert Konieczny -zwrócił w swojej wypowiedzi uwagę na fakt, że celem projektu nie była rywalizacja z sąsiadującą Filharmonią. Dlatego też postanowiono stworzyć swego rodzaju hybrydę urbanistyczną, która stanowić będzie jednocześnie plac i budynek muzealny.

Centrum Dialogu Przełomy stanowi miejsce przedstawiające najistotniejsze momenty z dziejów Szczecina i Pomorza Zachodniego w latach 1939-1989. Godne uwagi w budynku jest między innymi to, że spora część gmachu „Przełomów” znajduje się pod ziemią, nieopodal Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

(zwrp.pl)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami