Piątek – były reprezentant Polski w kolarstwie szosowym i olimpijczyk - według danych umieszczonych na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej, w II turze wyborów uzyskał poparcie 3082 wyborców (56,52 proc.). Popierany przez PiS, startował z KWW Piekoszowska Inicjatywa Samorządowa.

Na drugiego kandydata Wiesława Jóźwika, inicjatora sierpniowego referendum, w wyniku którego mieszkańcy gminy Piekoszów odwołali radę gminy oraz oskarżonego o korupcję wójta, zagłosowało 2371 mieszkańców gminy (43,48 proc.).

Frekwencja wyborcza w drugiej turze wyborów wyniosła 43,53 proc.

Według Lipca zaangażowanie w wybory w Piekoszowie nie było „łatwym przedsięwzięciem” i „kosztowało dużo wysiłku”. „Kiedy gmina Piekoszów znalazła się w sytuacji kryzysowej, wiedzieliśmy, że to, co się tu wydarzy, nie może odbyć się bez PiS. Postanowiliśmy wziąć sprawę w swoje ręce i poszukać dobrego kandydata na gospodarza gminy. To nam się udało i zostało potwierdzone wolą mieszkańców” - mówił poseł w poniedziałek, podczas konferencji prasowej w Kielcach.

Prezes świętokrzyskiego PiS wyraził przekonanie, że z gminy Piekoszów pójdą „bardzo dobre sygnały na pozostałe gminy i powiaty regionu”. „Tu przede wszystkim duży sukces odnieśli mieszkańcy. Stanęli na wysokości zadania, umieli rozwiązać problem najtrudniejszy - skorumpowana władza została odstawiona na boczny tor” - dodał Lipiec.

Piątek podziękował wyborcom za poparcie i zadeklarował, że chce być wójtem wszystkich mieszkańców gminy Piekoszów. Podkreślił, że nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dobrej współpracy z radą gminy. Dodał, że jest optymistą co do tej współpracy, mimo tego, że komitet, z którego startował nie wprowadził do gremium swoich przedstawicieli.

„Jestem przekonany, że poszczególni radni będą działali na rzecz gminy ponad podziałami. Będę chciał, razem z radnymi, stworzyć nowe oblicze gminy” - dodał wójt elekt. Zapowiedział też, że będzie zabiegał o poprawę sytuacji finansowej samorządu, chce też przeanalizować plan naprawczy - realizowany przez komisarza rządowego gminy.

II tura wyborów wójta Piekoszowa była konieczna po tym, gdy w pierwszej turze 10 listopada żaden z dziewięciu kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów. Największe poparcie zdobyli wówczas Piątek (26,29 proc.) i Jóźwik (22,74 proc.). Mandaty w 15-osobowej Radzie Gminy zdobyło 8 z 14 komitetów wyborczych startujących w przedterminowych wyborach samorządowych. Frekwencja wyniosła 52,13 proc.

47-letni Zbigniew Piątek to były reprezentant Polski w kolarstwie szosowym, olimpijczyk z Barcelony (1992 r.) i Sydney (2000 r.), kilkukrotny mistrz kraju oraz zwycięzca Tour de Pologne z 1987 r. W latach 2006-2010 był radnym miasta Kielce.

Położona w powiecie kieleckim gmina Piekoszów jest zadłużona na ok. 35 mln zł. W ostatnim czasie wprowadzono w niej plan oszczędnościowy, zakładający m.in. zwolnienia w urzędzie gminy i jednostkach podległych, wyłączanie ulicznych lamp po północy oraz zmniejszenie dofinansowania przewozów komunikacji miejskiej.

W połowie października Sąd Okręgowy w Kielcach przedłużył o kolejne trzy miesiące areszt dla odwołanego w referendum wójta Piekoszowa. Tadeuszowi D. prokuratura postawiła 13 zarzutów, głównie korupcyjnych. Przebywa on w areszcie od kwietnia br.

W położonej na zachód od Kielc gminie Piekoszów mieszka ok. 15 tys. mieszkańców.