„Rok 2013 to 70. rocznica kulminacji masowej zagłady ludności na terenie województwa wołyńskiego i Galicji Wschodniej. W wyniku zbrodni ludobójstwa śmierć poniosło wiele tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, w zdecydowanej większości Polaków, ale też Ukraińców, Żydów, Niemców i przedstawicieli innych narodowości” – napisano w oświadczeniu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przyjętego w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej.
W dokumencie Sejmik Województwa Świętokrzyskiego "składa hołd ofiarom cywilnym oraz członkom Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i oddziałów samoobrony, którzy podjęli walkę obronną z siłami Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN)”.
Jednocześnie radni przypomnieli o Ukraińcach, którzy „z narażeniem życia i bezpieczeństwa swoich najbliższych udzielali pomocy swoim sąsiadom”.
Podkreślono również, że „prawda o zbrodniach na Kresach powinna być dla wszystkich współczesnych przestrogą przed tym, do czego może doprowadzić skrajny nacjonalizm i nieposzanowanie praw drugiego człowieka”.
Przyjęte oświadczenie „jest aktem potępienia zbrodni wołyńskiej i wyrazem głębokiej czci dla ofiar tragicznych wydarzeń”.
W oświadczeniu radni podkreślili, że wspierają starania środowisk kresowych o ustanowienie przez Sejm dnia 11 lipca Dniem Pamięci i Męczeństwa Kresowian.
Inicjatorami uchwalenia stanowiska sejmiku był klub radnych PiS. Jak podano na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, do tej pory hołd pomordowanym na Wołyniu Polakom oddały sejmiki z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego i mazowieckiego.