W ramach inicjatywy Jessica przyznawane są niskooprocentowane pożyczki na projekty rewitalizacyjne. Świętochłowickie przedsięwzięcie to jedna z siedmiu - jak dotąd - inwestycji, które w woj. śląskim otrzymały wsparcie z tego funduszu. Pożyczka wynosi 10,8 mln zł, a jej roczne oprocentowanie to obecnie 1,53 proc.

Świętochłowicki projekt dotyczy rewitalizacji kąpieliska "Skałka" - znanego w tym mieście miejsca rekreacji i wypoczynku. W miejsce nieużytkowanego od ponad 10 lat basenu powstanie nowe kąpielisko w technologii tzw. stawu naturalnego. Będzie to basen o zróżnicowanym kształcie i głębokości, z systemem naturalnego - biologicznego - oczyszczania wody. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu utrzymanie basenu ma być tańsze.

Taka technologia od lat wykorzystywana jest m.in. w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech; coraz popularniejsza jest także w Polsce. Jej zaletą jest nieużywanie chloru - woda filtrowana jest przez rośliny, specjalnie dobraną mieszankę kruszyw oraz przyjazne dla człowieka bakterie. Za pomocą systemu drenażowego woda przenika do biologicznego filtra, gdzie jest oczyszczana, a następnie wraca do niecki kąpielowej.

Woda w basenie będzie podgrzewana dzięki systemowi kolektorów słonecznych, co dodatkowo pozwoli na korzystanie z niego wiosną i wczesną jesienią.

W ramach przedsięwzięcia, oprócz basenu o powierzchni ponad tysiąca m kw., planowane jest m.in. stworzenie trawiastej plaży, parku linowego oraz strefy regeneracyjnej ze ścieżką edukacyjną. Całości dopełnią kawiarnia, salą fitness oraz boiska do gry w squasha.

Samorządowcy chcą, by odnowiony obiekt służył nie tylko mieszkańcom Świętochłowic, ale i ościennych gmin: Chorzowa, Bytomia czy Rudy Śląskiej oraz turystom odwiedzającym miasto.

Jak podała szefowa wydziału inwestycji i spraw komunalnych świętochłowickiego magistratu Grażyna Ciesiołka, szacunkowy dochód z obiektu planowany jest w wysokości ok. 1,8 mln zł rocznie, co - zgodnie z wyliczeniami - powinno wystarczyć na spłatę zobowiązań i pokryć koszt utrzymania kompleksu. Zimą ma on zarabiać m.in. na wynajmie sal do zajęć fitness oraz boisk do gry w squasha.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach. Na Śląsku Jessica dysponuje ok. 60 mln euro, które są wydawane głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych.