Rodzina zastępcza złożyła wniosek o przyznanie świadczenia na pokrycie kosztów dowozu dziecka do szkoły w związku ze zdarzeniem losowym. Jako zdarzenie losowe wskazali śmierć babci dziecka, nad którym obecnie sprawują opiekę.

Gmina odmówiła rodzinie przyznania świadczenia.

W ocenie organu nie można było uznać opisanego zdarzenia za zdarzenie losowe. Gmina uznała je za zdarzenie związane z realizacją zwykłych potrzeb w postaci obowiązku szkolnego.

Rodzina zastępcza poskarżyła się do sądu administracyjnego.

WSA uznał jednak skargę za bezzasadną.

Sąd zwrócił uwagę, iż wyraz "losowe" wskazuje, że chodzi o katalog stanów faktycznych, których charakteru i cech nie można z góry określić i których wystąpienie z reguły powoduje konieczność poniesienia niespodziewanych, niezaplanowanych wydatków w sposób istotny obciążających budżet rodziny, wykraczających poza finansowe możliwości rodziny, w ramach posiadanych przez nie środków pieniężnych.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W rozpatrywanej sprawie nie miało miejsca takie zdarzenie losowe, które zainicjowałoby potrzebę poniesienia nadzwyczajnych wydatków, znacząco obciążających budżet domowy.

Sąd zwrócił uwagę, iż choroba a następnie śmierć babci dziecka spowodowała, że obowiązki rodziny zastępczej przejęli skarżący. Jednak to zdarzenie nie może uzasadniać przyznania świadczenia, o które wnioskowali.

Ustawodawca nie uzależnia przyznania świadczenia od okoliczności, które doprowadziły do powstania nowej rodziny zastępczej, lecz od zdarzeń nadzwyczajnych, które wystąpiły w ramach sprawowanej już opieki – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Bydgoszczy z 25 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Bd 1262/15, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów