Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta unijnych funduszy.

"Liczymy, że w pierwszej dekadzie lipca dojdzie do przyjęcia przez Parlament Europejski wieloletnich ram finansowych. Wszystko wskazuje na to, że Polska będzie największym beneficjentem środków europejskich" - podkreślił Struzik na konferencji prasowej. Ocenił, że "precyzyjne kwoty będą znane w ciągu najbliższych tygodni".

Marszałek woj. mazowieckiego wyjaśnił, że z wynegocjowanej dla Mazowsza kwoty 3,3 mld euro, część środków, czyli 1,9 mld euro, będzie pochodziła z regionalnego programu operacyjnego, a pozostała suma, 1,4 mld euro, z krajowych programów. "Jesteśmy w sumie zadowoleni z tych rozstrzygnięć. Abyśmy byli w pełni zadowoleni, przystąpimy teraz do negocjacji z rządem" - zapowiedział.

Struzik zwrócił uwagę, że Mazowsze i Warszawa obciążone są podatkiem tzw. janosikowym na rzecz innych samorządów. "Nie da się bowiem znacząco otrzymywać mniej środków (z UE - PAP) i w dalszym ciągu płacić olbrzymie daniny na rzecz innych województw" - ocenił. Jak mówił, od 2004 roku Mazowsze przekazało do innych województw 5,7 mld zł. "Mamy w tej chwili olbrzymie problemy budżetowe. Jest wyraźny spadek dochodów z podatku CIT. Oceniamy, że przez pierwsze półrocze brakuje głównie z podatku CIT około 370 mln zł" - powiedział.

"Ograniczyliśmy też inwestycje, chroniąc te, które są finansowane z Unii Europejskiej oraz te niezbędne. Z oszczędności będziemy w stanie zapłacić lipcową i sierpniową ratę janosikowego" - dodał.

Struzik zapowiedział, że będzie starał się o wsparcie na przedsięwzięcia infrastrukturalne w ramach programu operacyjnego "Polska Wschodnia". Chodzi m.in. o inwestycje w drogi wojewódzkie czy połączenia kolejowe.

Dodał, że Mazowsze będzie się też ubiegać o środki z Funduszu Spójności. "Liczymy na to, że przynajmniej strategiczne inwestycje, które chcemy zawrzeć w kontrakcie wojewódzkim, będą mogły być finansowane z Funduszu Spójności" - podkreślił.

Z programów regionalnych na lata 2007-2013 trafiło do woj. mazowieckiego 2,7 mld euro. W nowej perspektywie ma to być 1,9 mld euro.

Z pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 mają być finansowane m.in. remonty linii kolejowych Warka-Radom, Tłuszcz-Ostrołęka, Kutno-Płock-Sierpc, Sierp-Nasielsk oraz Radom-Tomaszów Mazowiecki. Dofinansowanie z UE ma również trafić na budowę linii kolejowych Modlin-Płock.