Porównując do analogicznego okresu z zeszłego roku bezrobocie wyższe jest o ponad dwa punkty procentowe. Jako pocieszenie potraktować można jednak fakt, że wzrost bezrobocia między styczniem a lutym 2009 r. był wyższy niż obecnie notowany między tymi miesiącami. Na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy, szacuje się, że całkowita liczba bezrobotnych na koniec lutego to 2 102,6 tys. osób. Odnotowany w stosunku do danych z końca stycznia wzrost to 2,4 proc., zatem o 50,1 tys. osób.

W wojewódzkie podlaskim liczba bezrobotnych zwiększyła się o 493 osoby, co spowodowało, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z końca stycznia 2010 r. Pozostałe województwa zanotowały wzrost stopy bezrobocia – najsilniejszy (o 0,5 punktu proc.) miał miejsce w województwie dolnośląskim.

Wszystkie województwa zanotowały wzrost liczby bezrobotnych. W czołówce tej niechlubnej listy znajdują się woj. dolnośląskie (wzrost o 3,9 procent - 6,1 tys. osób) i woj. śląskie ( wzrost o 3,9 proc. - 7 tys. osób). Niewiele lepiej sytuacja przedstawia się w woj. wielkopolskim, gdzie wzrost liczby bezrobotnych szacowany jest na 3,5 proc., co oznacza, że grupę bezrobotnych zasiliło dodatkowe 5,1 tys. osób.

Urzędy pracy dysponowały w lutym 80,5 tys. ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców w tym miesiącu. Liczba ta, w porównaniu do stycznia, wzrosła wyraźnie, bo aż o jedną trzecią. Jest to z pewnością dobra prognoza na zmniejszenie stopy bezrobocia w przyszłych miesiącach bieżącego roku. Jedynie w woj. śląskim odnotowano spadek wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (o 2,2 proc. tj. o 0,2 tys.) 

Na podstawie: www.mpips.gov.pl