Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Jakie działania powinien podjąć starosta, do którego wpłynęło pismo w sprawie zakopania rowu przez właściciela działki, co spowodowało trudności w odwadnianiu działki sąsiedniej? Co powinien zrobić starosta w przypadku wykonania rowu przez właściciela działki bez pozwolenia oraz odprowadzania tym rowem ścieków bytowych z gospodarstwa domowego, które następnie są wprowadzane do rowu?


Odpowiedź:

Jeżeli są to rowy ziemne, czyli urządzenia wodne, to starosta powinien wszcząć postępowanie zarówno w przedmiocie likwidacji (zasypania) rowu bez pozwolenia wodnoprawnego, jak i w przedmiocie wykonania rowu bez pozwolenia wodnoprawnego.


Niezależnie od przeprowadzenia powyższych postępowań zasypanie rowu, jak i wykonanie rowu bez pozwolenia wodnoprawnego jest wykroczeniem, o którym mowa w art. 192 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod., i powinno być zgłoszone organom ścigania. Ponadto, jeżeli przedmiotowe ścieki nie są oczyszczone i nie kwalifikują się do zwykłego korzystania z wód, to odprowadzanie ścieków należy zgłosić do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska celem podjęcia stosowanych działań na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.).


Uzasadnienie:

Postępowania należy przeprowadzić na podstawie przepisu art. 64 a ust. 5 pr. wod., w myśl którego, jeżeli właściciel urządzenia wodnego nie wystąpił z wnioskiem o legalizację urządzenia wodnego, wykonanego bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego, lub nie uzyskał decyzji o legalizacji urządzenia (rowu), to organ właściwy do udzielenia pozwolenia wodnoprawnego posiada kompetencje do wydania decyzji nakładającej na właściciela tego rowu obowiązek jego likwidacji, ustalając warunki i termin wykonania tego obowiązku.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 2 pkt 2 pr. wod., do likwidacji urządzenia wodnego przepisy ustawy o wykonywaniu urządzeń stosuje się odpowiednio, co oznacza, że na zasypanie rowu również wymagane było uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Analogiczne postępowanie, prowadzone na podstawie przepisu art. 64a pr. wod., odnosi się również do zasypania rowu.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.