Osoba fizyczna zgłosiła wójtowi chęć pozyskania na własne potrzeby drewna z lasów gminnych. Wójt odesłał wniosek tej osoby do starosty z informacją, że w danym roku nie przewiduje się w budżecie gminy wycinki drzew w lasach gminnych. Dla lasów tych został sporządzony uproszczony plan urządzenia lasu (na koszt starosty).

Jak powinien postąpić starosta w tym przypadku?

Odpowiedź

Starosta nie może rozporządzić mieniem gminnym, powinien więc wniosek oddalić wydając decyzję. Gdyby wójt zadecydował, że wnioskowana pomoc jest uzasadniona, a pozyskanie drewna mieści się w etacie cięć wynikającym z uproszczonego planu urządzenia lasu, to drzewa mógłby wyciąć i w tym celu nie potrzebowałby decyzji starosty. To wójt oceniałby, czy osoba fizyczna znajduje się w sytuacji uzasadniającej pomoc, przy czym – w mojej opinii – bez uchwały rady gminy o udzieleniu pomocy wójt samodzielnie nie mógłby rozporządzić majątkiem gminy. Z kolei, gdyby wycinka drzew przewyższałaby etat cięć przewidziany w uproszczonym planie urządzenia lasu to starosta jako organ nadzoru, mógłby decyzję wydać, ale na wniosek wójta. Starosta taki wniosek musiałby również oddalić dlatego, że uzasadnieniem dla wycinki nie byłaby uzasadniona potrzeba właściciela, a podmiotu trzeciego.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 23 ust. 4 ustawy o lasach - dalej u.l. pozyskanie drewna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa niezgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu może nastąpić wyłącznie w przypadkach losowych. Taką decyzję może wydać starosta dokonując oceny, czy zgłoszona potrzeba wynika faktycznie z sytuacji losowej, jednakże pozyskanie drewna w tym trybie jest możliwe jedynie z lasu własnego. Ponadto decyzja zezwalająca na wycinkę ponad etat cięć przewidziany w UPUL nie zwalnia właściciela z obowiązku wprowadzenia ponownego roślinności leśnej w miejsce wyciętej w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 u.l. Starosta wydając taką decyzję musi ocenić, czy właściciela lasu stać będzie na wykonanie tego obowiązku.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.)