Pytanie:
Czy starosta, który nie ma zatrudnionego geologa powiatowego, może zlecić za wynagrodzeniem prowadzenie konkretnej, skomplikowanej sprawy administracyjnej osobie z wykształceniem i praktyczną wiedzą geologiczną, która nie jest pracownikiem starostwa? Jeśli tak, to kto w takim przypadku powinien podpisywać pisma kierowane do podmiotu prowadzącego działalność regulowaną przepisami ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 196) - dalej pr. geol.? Starosta czy osoba prowadząca postępowanie na jego zlecenie?

Odpowiedź:
Starosta może zatrudnić geologa z odpowiednimi uprawnieniami na umowę cywilnoprawną i powierzyć mu czasowo pełnienie obowiązków geologa powiatowego. Podpis pod dokumentami, które leżą w gestii geologa powiatowego, składa pełniący aktualnie tę funkcje geolog, bez względu na formę zatrudnienia.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 156 pr. geol., starosta jest organem administracji geologicznej, a swoje zadania w przedmiotowym zakresie wykonuje przy pomocy geologa powiatowego. Ustawa nie przewiduje innej możliwości.

Są starostwa, gdzie zakres prac geologicznych jest minimalny i celowe jest zatrudnienie geologa na ½ czy nawet ¼ etatu w ramach i w trybie ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1202).

Ustawa nie precyzuje, jak można zatrudniać geologa jako pracownika administracji samorządowej wobec rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1786) - dalej r.w.p.s., a zwłaszcza § 3 r.w.p.s. Załącznik nr 3 do r.w.p.s. również nie rozstrzyga o przeciwwskazaniach do zatrudnienia „geologa” w innych formach prawnych.

Zatrudnienie więc na umowę zlecenia jest możliwe. W takiej sytuacji powierza mu się funkcję geologa powiatowego na czas określony (okres wykonywania zadania), okres trwania umowy cywilnoprawnej. Takie zadanie starosta może powierzyć również zatrudnionemu w starostwie np. geodecie powiatowemu, jeśli ten posiada odpowiednie uprawnienia do pełnienia funkcji geologa. Uprawnienia, jakie powinna mieć osoba pełniąca funkcję geologa powiatowego, określone zostały w ustawie.

Starosta teoretycznie też może pełnić obowiązki geologa powiatowego (choćby przez kilka godzin lub dla zatwierdzenia jednej dokumentacji geologicznej) i w jego imieniu podpisywać odpowiednie dokumenty. Warunkiem jednak jest, aby osoba ta (starosta) udokumentowała swoją wiedzę (wykształcenie), umiejętności (doświadczenie) i uprawnienia stwierdzone zgodnie z pr. geol.

Trzeba pamiętać, że nie forma zatrudnienia decyduje o uprawnieniach pełniącego funkcje geologa powiatowego, lecz jego uprawnienia i kwalifikacje wynikające m.in. z art. 50-52 pr. geol.