W przetargach organizowanych przez szpitale na kompleksowe usługi utrzymywania czystości oraz usługi wykonywane przez sanitariuszy oraz transportem pacjentów do tej pory dochodziło do licznych nadużyć odnośnie "żonglowania" stawkami podatku VAT. Wykonawcy wystawiali faktury, na podstawie których największą pozycją były usługi dodatkowe związane z ochroną zdrowia, które są wolne od podatku VAT.

Jak wskazuje "DGP" nowym sposobem nadużyć podatkowych jest powierzenie zadań znacznej liczbie spółek cywilnych utworzonych przez wykonawców. Każda z nich jest odrębnym podatnikiem VAT. Firmy celowo przydzielają każdej ze spółek zadania tak, aby ich łączna wartość nie przekroczyła w ciągu roku podatkowego 150 tys. zł. Dzięki temu, spółki cywilne mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku przewidzianego dla najmniejszych firm.

Następnie to nowy podmiot wystawia fakturę za wykonanie usług, w której nie jest zawarty podatek VAT. Poprawność wystawionej faktury jest bez znaczenia dla szpitala, który nie ma uprawnień do odliczenia podatku. Zgodnie jednak ze stanowiskiem TSUE nie można czerpać korzyści z nadużywania przepisów podatkowych. Fiskus może również zakwestionować poprawność faktur wystawionych przez podmiot, z którym szpital nie podpisał umowy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł