Zgodnie z komunikatem wystosowanym przez Centralne Biuro Spisowe, aktualizacja ma mieć postać modyfikacji położenia punktów adresowych na mapie cyfrowej. Dzięki aktualizacji on-line wyeliminowany zostanie czasochłonny proces drukowania fragmentów map i wprowadzania poprawek na papierze. Wszystkiemu ma służyć aplikacja wykonana w technologii GIS (Geographic Information System) udostępniona gminom i pozwalająca na przeglądanie i edycję danych o punkcie adresowym. Szczegółowy wykaz informacji, które podlegają aktualizacji zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z 30 sierpnia 2010 r. w sprawie szczegółowego wykazu danych przewidzianych do aktualizacji i uzupełnienia przez urzędy gmin w zestawieniu budynków, mieszkań i osób (Dz. U. Nr 169, poz. 1138).

Podstawą do aktualizacji map będzie baza adresowa stworzona na podstawie przestrzennych baz adresowych. Powstawały one w okresie od 1 lutego do 21 grudnia 2010 r. w Urzędach Statystycznych i ich Oddziałach.

Jednocześnie pojawiają się głosy świadczące, iż aplikacja działa wadliwie i w rzeczywistości utrudnia pracę, zamiast ją ułatwiać. Pojawiają się też pytania o zasadność przeprowadzenia aktualizacji, skoro podobne działania podjęto rok temu w czasie przeprowadzenia Powszechnego Spisu Rolnego 2010.

Na podstawie: http://www.stat.gov.pl


Pisaliśmy o tym również:
Spis powszechny 2011 - porady
Spis powszechny 2011 – szczegółowe zasady wynagradzania
Spis powszechny 2011 – opublikowano rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia za wykonywanie czynności związanych z ze spisem
Spis powszechny 2011 – nabór i uprawnienia rachmistrzów spisowych
W 2011 r. będzie przeprowadzony spis powszechny
Spis powszechny w 2011 r.