SKO wniosło o przyznanie prawa pomocy w postaci zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie. Kolegium uzasadniło to faktem, iż w budżecie brak było środków finansowych na pokrycie wpisu od skargi kasacyjnej. Do wniosku SKO dołączyło plan finansowy według klasyfikacji budżetowej na 2013 r.
WSA przypomniał, iż zgodnie z treścią art. 245 § 3 w zw. z art. 246 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. Nr 270, tekst jednolity) przyznanie prawa pomocy osobie prawnej w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych następuje - gdy wykaże ona, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania. Zatem to na wnoszącym o przyznanie prawa pomocy spoczywa ciężar dowodu, że znajduje się w sytuacji uprawniającej do skorzystania z tego prawa.
WSA podkreślił, iż SKO jest państwową jednostką budżetową - art. 3 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U z 2001 r. Nr 79, poz. 856 ze zm.). Kolegium posiada wydzielone w rocznym planie finansowym na 2013 r. środki przeznaczone na pokrycie bieżących wydatków własnych. Dlatego też, zdaniem WSA, wnioskodawca powinien, w ramach tych zasobów wygospodarować i przeznaczyć cześć funduszy na pokrycie kosztów sądowych, w tym wpisu od skargi kasacyjnej. Zatem kolegium w granicach posiadanych środków powinno uwzględnić możliwość dochodzenia praw w postępowaniu sądowym oraz ponoszenia związanych z tym kosztów. W sytuacji, gdy środki przeznaczone na pokrycie kosztów sądowych nie pozwalają na uiszczenie wymaganych kosztów postępowania to należy dokonać odpowiednich przesunięć pomiędzy podziałkami klasyfikacji budżetowej. WSA uznał, iż w złożonym wniosku nie wskazano żadnych przesłanek, które mogłyby uzasadniać przyznanie prawa pomocy kolegium.
Postanowienie WSA w Białymstoku z 12 lutego 2013 r., sygn. akt II SA/Bk 433/12, nieprawomocne