Czy taka osoba ma spełniać wymogi kwalifikacyjne dla skarbnika, czy dla kierownika wydziału?

Skarbnik gminy, który na podstawie regulaminu organizacyjnego kieruje pracą wydziału lub referatu finansowego musi spełniać wymogi kwalifikacyjne dla skarbnika (głównego księgowego budżetu gminy). To oznacza, że nie zawsze musi mieć wykształcenie wyższe. Wymogi kwalifikacyjne dla skarbnika gminy określa art. 54 ustawy o finansach publicznych . Oprócz wymogów dotyczących niekaralności, obywatelstwa i pełnej zdolności do czynności prawnych, osoba ubiegająca się o funkcję skarbnika musi spełniać jeden z poniższych warunków:
1) ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,
2) ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,
3) jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
4) posiada certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Natomiast naczelnik (kierownik, dyrektor) wydziału (biura, departamentu) (jednostki równorzędnej) powinien, w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398z późn. zm.) , mieć wykształcenie wyższe. W przypadku skarbnika gminy rozporządzenie w kwestii wymogów kwalifikacyjnych odsyła do przepisów odrębnych, czyli właśnie do ustawy o finansach publicznych.

Jeżeli w regulaminie organizacyjnym przewidziano, że skarbnik gminy jednocześnie kieruje wydziałem finansowym, to musi spełniać wymogi kwalifikacyjne dla skarbnika. Inaczej byłoby, gdyby połączenie funkcji skarbnika i kierownika wydziału polegało na nawiązaniu z tą samą osobą 2 stosunków pracy, w części etatu na stanowisku skarbnika, a w części na stanowisku kierownika. Wówczas do zawarcia umowy o pracę na stanowisku kierownika wydziału konieczne byłoby legitymowanie się wykształceniem wyższym.

Ta sama zasada ma zastosowanie do osoby zajmującej stanowisku głównego księgowego urzędu gminy, która według regulaminu organizacyjnego jednocześnie kieruje pracą wydziału. Do niej również ma zastosowanie art. 54 ustawy o finansach publicznych , a więc musi spełniać wymogi określone dla głównego księgowego, a nie dla kierownika wydziału.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.)