Spółka wystąpiła do NSA – po uprzednim złożeniu skargi kasacyjnej - o wstrzymanie wykonania decyzji SKO oraz poprzedzającej ją decyzji prezydenta miasta dotyczącej podatku od nieruchomości do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy.

Spółka wskazała, że obsługując jedyny w basenie Morza Bałtyckiego głębokowodny terminal pełni ważną rolę w obsłudze międzynarodowego morskiego handlu i przyczynia się do wzrostu renomy i atrakcyjności Portu Gdańskiego. Skarżąca wyjaśniła, że łączna suma określonych przez prezydenta miasta zobowiązań podatkowych w podatku od nieruchomości wynosi wraz z odsetkami została ustalna na kwotę ponad 27 mln zł. Zdaniem spółki, wyegzekwowanie powyższej kwoty spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Wykonanie decyzji podatkowych może bowiem prowadzić do wstrzymania planowanych inwestycji, obniżenia konkurencyjności i utraty stałych klientów, utraty płynności finansowej, postawienia kredytów w stan natychmiastowej wymagalności, upadłości spółki i redukcji zatrudnienia. Spółka argumentowała, że konieczność uiszczenia tak znacznej kwoty pociągnie za sobą dotkliwe skutki ekonomiczne, które w konsekwencji mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój infrastruktury i handlu morskiego, mogą negatywnie wpłynąć na budżet Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego (obniżenie wpływów z cła i innych podatków) oraz kondycję podmiotów współpracujących (lokalnych przedsiębiorców).

NSA uznał, iż prezentowana przez spółkę argumentacja uzasadnia twierdzenie, że wykonanie decyzji podatkowych spowoduje realne zagrożenie dla funkcjonowania prowadzonego przez spółkę przedsiębiorstwa. Zdaniem sądu egzekwowanie tak znacznej kwoty (przekraczającej 27 mln zł) może niewątpliwie wpłynąć na utratę płynności finansowej podmiotu gospodarczego, hamując czy też uniemożliwiając dalszy jego rozwój oraz realizację rozpoczętych inwestycji (poprzez postawienie zaciągniętego przez spółkę kredytu w stan wymagalności czy też zagrożenie dla realizacji projektu współfinansowanego ze środków unijnych).

Niebagatelne znaczenie z punktu widzenia oceny przesłanek zastosowania tymczasowej ochrony sądowej przewidzianej w art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) ma również skala prowadzonej przez stronę działalności oraz jej znaczenie zarówno dla rozwoju regionu i społeczności lokalnej (poziom zatrudnienia oraz współpraca z przedsiębiorcami lokalnymi), jak i krajowej gospodarki. NSA podkreślił, iż zapłata zobowiązań podatkowych może w rozpatrywanym przypadku doprowadzić do nieodwracalnych skutków polegających na zagrożeniu upadłością spółki i redukcją zatrudnienia lub całkowitą utratą miejsc pracy, co może z kolei wywołać dalsze negatywne konsekwencje w wymiarze społecznym i ekonomicznym na obszarze działania spółki.

W związku z tym NSA uznał, że w rozpatrywanej sprawie zaistniały podstawy do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.


Na podstawie:
Postanowienie NSA z 22 maja 2013 r., sygn. akt II FSK 937/13