W głosowaniu wzięło udział 85 senatorów, 83 było za nowelizacją, a dwóch senatorów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowelą nie będzie można łączyć stanowiska kuratora i wicekuratora oświaty z mandatem radnego (w radzie gminy, powiatu albo w sejmiku wojewódzkim). Osoby, które w chwili wejścia w życie tego przepisu będą zajmowały stanowisko kuratora albo wicekuratora sprawując jednocześnie mandat radnego, będą mogły łączyć te funkcje do czasu wygaśnięcia ich mandatu lub odwołania ze stanowiska.

Według autorów projektu nowelizacji - posłów Solidarnej Polski - łączenie stanowiska kuratora lub wicekuratora z mandatem radnego może prowadzić do konfliktu interesów. Istnieje bowiem zagrożenie, że wypełnienie obowiązków na jednym z zajmowanych stanowisk będzie miało wpływ na decyzje podejmowane w związku z innym stanowiskiem lub urzędem. Ma to związek z tym, że kurator sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami oświatowymi, wykonuje zadania organu wyższego stopnia w stosunku do organów prowadzących szkoły publiczne, czyli samorządów.

W Sejmie wprowadzenie zakazu łączenia stanowiska kuratora z mandatem radnego poparły wszystkie kluby poselskie (nowelizację uchwalono niemal jednogłośnie przy trzech głosach wstrzymujących). Wobec noweli negatywne stanowisko zajął rząd, który wskazuje, że zaproponowane rozwiązania nie mają charakteru systemowego.