Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa prawidłowej realizacji zamówień publicznych poprzez m.in. wprowadzenie mechanizmów nadzoru nad ich wykonaniem. Nowelizacja wzmacnia też możliwości egzekwowania przez podwykonawców ich praw np. do terminowej i pełnej wypłaty wynagrodzenia.

Ustawa nakłada na wykonawcę obowiązek przedkładania zamawiającemu, w terminie 7 dni od ich zawarcia, umów o podwykonawstwo zawieranych przy realizacji zamówień na roboty budowlane. Wyjątkiem będą kontrakty o wartości niższej niż 0,5 proc. wartości umowy między zamawiającym a wykonawcą i jednocześnie nieprzekraczającej 50 tys. zł, a także te kontrakty, które sam zamawiający wskazał jako niepodlegające temu obowiązkowi.

Zgodnie z nowymi przepisami, zaakceptowani przez zamawiającego podwykonawcy będą mogli zwrócić się do niego o bezpośrednią zapłatę należnego wynagrodzenia w sytuacji, gdy nie otrzymają zapłaty od wykonawcy. Kwota ta będzie potrącana z wynagrodzenia wykonawcy. Konieczność wielokrotnego dokonywania takich zapłat, jak również zrealizowanie ich na kwotę większą niż 5 proc. umowy w sprawie zamówienia publicznego, może być podstawą do odstąpienia od niej przez zamawiającego.

Nowelizacja daje też możliwość zastrzeżenia przez zamawiającego osobistej realizacji przez wykonawcę kluczowych części zamówienia na wykonanie niektórych prac lub usług.

Ustawa zostanie teraz przekazana prezydentowi do podpisu.

Więcej: 
Ogłoszono nowelizację dot. podwykonawców
Nowa sytuacja podwykonawców w zamówieniach publicznych