Zdaniem ZGWRP, przewidziane w projekcie zmiany nie pozwolą zwalczyć problemu bezdomnych psów i kotów w gminach. W opinii związku, legalizacja możliwości ponoszenia przez samorządy kosztów kastracji czy sterylizacji zwierząt posiadających właścicieli, spowoduje wyłącznie wzrost oczekiwań mieszkańców adresowanych do lokalnych władz W przypadku gmin, gdzie ściągalność podatków od posiadanych psów jest niewielka, będzie się to wiązało się z koniecznością wygenerowania dodatkowych środków budżetowych.

W opinii samorządowców podstawowym problemem jest brak centralnego rejestru posiadaczy psów i kotów. W rezultacie zwierzęta domowe nie są zaewidencjonowane czy oznakowane. Właściciele czworonogów mają więc możliwość pozbycia się ich poprzez porzucenie. Wiąże się to z kolei z dużymi kosztami dla gmin, które muszą je wyłapać, wybudować im schroniska oraz je utrzymywać.

Prace nad rozwiązaniem tego problemu podjął Zespół ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa KWRiST. Planowany system ewidencjonowania i znakowania psów i kotów prowadzony będzie podobnie jak to miejsce w przypadku zwierząt hodowlanych. Zainicjowano ponadto powołanie podzespołu, którego zadaniem będzie wdrożenie wspomnianego systemu. Za pomysłem wprowadzenia obowiązkowej rejestracji czworonóg przemawiają również ostatnie wynik dokonanej przez NIK kontroli.

W związku z powyższym, ZGW RP apeluje do osób zasiadających w Sejmie o włączenie się udziału w działaniach, które skutecznie pozwoliłyby przeciwdziałać bezdomności zwierząt.

(zgwrp.pl)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami