Nowela zakłada, że to samorządy, a nie minister zdrowia, będą określały opłaty za pobyt w izbach wytrzeźwień. Maksymalnie będzie to 300 zł, a nie jak obecnie 250 zł.

Bronisław Komorowski ma czas na podjęcie decyzji ws. ustawy do początku lutego; w noweli zapisano jednak, że ma wejść ona w życie już 17 stycznia. Tej kwestii dotyczyć ma czwartkowy briefing Łaszkiewicza.

W głosowaniu 9 stycznia Senat nie wprowadził poprawek do przepisów o izbach wytrzeźwień. Ustawę na początku stycznia znowelizował Sejm. Przyjął on m.in. wniosek mniejszości, zgodnie z którym z ustawy zostały wykreślone zapisy zezwalające na to, by opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień mogły być pobierane z pieniędzy pozostawionych przez osoby nietrzeźwe w depozycie.

W kwietniu 2012 roku Trybunał Konstytucyjny uznał dotychczasowe zasady ustalania wysokości tych opłat za niezgodne z ustawą zasadniczą, gdyż przepis ustawy nie zawiera wymaganych przez konstytucję wytycznych co do treści aktu wykonawczego. Brak tych wytycznych - jak uznał TK - stanowi o sprzeczności zarówno przepisu ustawy, jak i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 2004 r.

TK odroczył utratę mocy obowiązywania tych przepisów o dziewięć miesięcy, czyli do 16 stycznia. W związku z tym konieczne stało się uchwalenie nowych przepisów, gdyż wkrótce zniknie podstawa prawna do pobierania opłat za pobyt w izbach. 

hgt/ mok/ jbr/