Z początkiem maja kończy się okres przejściowy, związany z ograniczeniem prawa do nabywania na terytorium Polski gruntów rolnych i leśnych przez cudzoziemców. Zdaniem rządu po upływie wspomnianego terminu ziemia w naszym kraju może stać się obiektem dużego zainteresowania nabywców z innych krajów. Taki stan może jednak doprowadzić do zahamowania w Polsce procesu poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych. Aby temu przeciwdziałać rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Przepisy tego aktu nie dotyczą jednak gruntów leśnych w związku z czym ministerstwo środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o lasach.

Akt ten zakłada ograniczenie obrotu lasami (państwowym oraz prywatnymi) oraz stara się wzmocnić pozycję Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, które uzyska prawo pierwokupu i wykupu gruntów leśnych. W przypadku gdyby prywatny właściciel lasu planowałby go sprzedać najpierw zawarta zostanie wstępna umowa u notariusza, a następnie o transakcji tej poinformowane będą Lasy Państwowe, które po zgłoszeniu zamiaru nabycia gruntu mogą go kupić.

Początkowo ograniczenia dotyczące sprzedaży i wykupu obejmować miały również transakcje z udziałem samorządów. Dzięki uwagom Związku Powiatów Polskich nabywanie lasów przez jednostki samorządu terytorialnego zostanie jednak wyłączone spod reżimu prawa pierwokupu. Zdaniem Grzegorza Kubalskiego - zastępcy dyrektora biura ZPP - nabycie gruntu leśnego przez samorząd daje wystarczającą gwarancję bezpieczeństwa lasu. Kupno przez wspomniane jednostki ma bowiem związek z wykonywaniem zadań publicznych.

(wartowiedziec.org)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami