Projekt Wspólnej Metody Oceny (CAF) skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego z obszaru całej Polski, które spełniają określone kryteria. Maksymalna liczba samorządów, które mogą być zakwalifikowane do projektu wynosi 250. Pozostało jeszcze tylko 20 miejsc wolnych dla tych samorządów, które chcą wziąć udział projekcie. Do rekrutacji mogą przystąpić gminy i powiaty o najniższych dochodach, które wcześniej nie otrzymały dofinansowania w ramach Działania 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Stosunkowo rzadko z rozwiązań zarządzania jakością korzystają małe gminy wiejskie, dlatego głównie one są adresatem projektu MSWiA.

Tegoroczna rekrutacja jest drugą częścią projektu „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą”. Jak wynika z informacji umieszczonej na stronie MSWiA urzędy, które zostaną zakwalifikowane do projektu, przy pomocy ekspertów z MSWiA, dokonają samooceny swojej pracy w oparciu o nowoczesną metodę CAF. Po zakończeniu tego etapu będą mogły wziąć udział w konkursie MSWiA i ubiegać się o dofinansowanie ze środków UE – na łączną kwotę 50 mln zł. Udział w całym projekcie jest bezpłatny.
CAF to metoda samooceny stosowana w wielu krajach Unii Europejskiej. Efektem samooceny jest opracowanie projektów planu doskonalenia i poprawa efektywności pracy urzędników. Metoda jest rekomendowana przez Sieć Unii Europejskiej ds. Administracji Publicznej (EUPAN). CAF jest nowoczesnym narzędziem zarządzania, które pozwala pracownikom i kierownictwu na samodzielną ocenę funkcjonowania jednostki. Podczas samooceny określane są silne i słabe strony pracy danego urzędu i przygotowywany jest program, przy pomocy którego wskazywane są wymagające usprawnienia obszary działania.

Na podstawie:  www.mswia.gov.pl