Wiele samorządów gminnych, niebędących właścicielem infrastruktury oświetleniowej nie ma możliwości (bez zgody właściciela wspomnianych urządzeń) organizować przetargów. Projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne przewiduje jednak wprowadzenie innowacyjnego pojęcia - punktu świetlnego. Jest to urządzenie pozwalające rozsyłać, filtrować oraz przekształcać światło emitowane przez źródło światła wraz z tym źródłem, jak i elementami potrzebnymi do mocowania czy przyłączania źródła światła do zasilającej sieci energetycznej.

Inną proponowaną zmianą, jest wprowadzenie obowiązku dla przedsiębiorstw energetycznych, w zakresie umożliwiania samorządom darmowego wykorzystywania elementów sieci będących fragmentem infrastruktury służącej do dystrybucji energii elektrycznej (stanowiących własność przedsiębiorstwa), do mocowania punktów świetlnych i dostępu do nich w zakresie koniecznym do ich utrzymania. Poza tym, w ciągu 36 miesięcy począwszy od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy, na prośbę JST na obszarze której umiejscowione są punkty świetlne, przenosi się na rzecz gminy własność punktów świetlnych.

Ustawa spotkała się z dużym poparciem ze strony przedstawicieli gmin. Od dłuższego czasu zmagają się oni z problemem zawyżania kosztów funkcjonowania oświetlenia. Zdaniem samorządowców zaproponowane rozwiązania pozwolą jednak na unormowanie tej sytuacji. Projekt wkrótce zostanie przedstawiony jako komisyjny.

(wartowiedziec.org)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami