Nowelizacja umożliwi wyeliminowanie wątpliwości w zakresie możliwości współpracy finansowej między samorządami, a przykładowo Skarbem Państwa w zakresie finansowania inwestycji drogowych w przypadku, gdy JST jest zainteresowana jej współfinansowaniem.

Nowe brzmienie art. 19 ustawy o drogach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1440) w sposób jednoznaczny przesądza o możliwości zawierania porozumień pomiędzy zarządcami dróg w celu realizacji inwestycji, którymi z różnych względów są zainteresowane JST, zlokalizowanych w pasach drogowych dróg innych kategorii niż ich własne i ich finansowania.

Z kolei zmiany wprowadzone w ustawie o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego (Dz.U. z 2005 r., nr 267, poz. 2251) oraz ustawie o finansach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1870) jednoznacznie precyzują możliwość przekazywania przez samorządy środków finansowych innym zarządcom dróg.

Nowelizacja przewiduje bowiem dodanie do art. 216 ustawy o finansach publicznych ust. 3, który wskazuje, iż wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być przeznaczone na realizację zadań wynikających z porozumień, o których mowa w art. 19 ust. 4 ustawy o drogach publicznych.
Powyższe zmiany spełniają postulaty wielu samorządów, które w trosce o bezpieczeństwo i potrzeby komunikacyjne mieszkańców pragną przeznaczyć środki finansowe na inicjowanie realizacji zadań jak budowa chodników czy ścieżek rowerowych przy drogach zarządzanych przez innych zarządców m.in. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
 

LEX Omega Administracja Samorządowa
Artykuł pochodzi z programu LEX Omega Administracja Samorządowa
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami