Pytanie pochodzi z  programu Prawo i Zdrowie .

Jesteśmy podmiotem leczniczym (szpitalem) utworzonym jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100% udziałem jednostki samorządu terytorialnego (powiat). 90% naszych przychodów pochodzi z zawartych z NFZ umów.


Czy biorąc pod uwagę nasz status prawny oraz źródła przychodów zobligowani jesteśmy do stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych, a jeśli tak, to który z punktów art. 3 ust. 1 ustawy nas do tego zobowiązuje?

Odpowiedź

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca podmiotem leczniczym, której jedynym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego - powiat - jest obowiązana do stosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.) - dalej u.p.z.p. Spółka jest podmiotem, o którym stanowi art. 3 ust. 1 pkt 3 u.p.z.p.

Uzasadnienie

Jednostka samorządu terytorialnego, zgodnie z art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.) stanowi jednostkę sektora finansów publicznych. Spółka, w której 100% udziałów posiada jednostka samorządu terytorialnego nie stanowi jednostki sektora finansów publicznych, co wynika z art. 9 pkt 14 in fine ustawy.

Podmioty, które obowiązane są do stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych określa art. 3 u.p.z.p., wskazany w treści pytania. Ustawę stosuje się do udzielania zamówień publicznych, zwanych dalej "zamówieniami", przez:
1) jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych - punkt nie ma zastosowania do spółki, o której mowa w pytaniu bowiem spółka nie jest jednostką sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych;
2) inne, niż określone w pkt 1, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - spółka, o której mowa w pytaniu nie należy do państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej;
3) zgodnie z pkt 3 do stosowania przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych zobowiązane są inne, niż określone w pkt 1, osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie oraz w pkt 1 i 2, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot:
a) finansują je w ponad 50% lub
b) posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
c) sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub
d) mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego.

Jest to punkt, mający zastosowanie do spółki, o której mowa w pytaniu. Należy jednakże w tym miejscu wskazać, że finansowanie oznacza w rozumieniu lit. a - dotowanie. Spółka opisana w pytaniu nie spełnia tego kryterium. Przychody z NFZ stanowią zapłatę za usługę, nie są dotacją.

Spółka spełnia kryterium lit. b - jednostka sektora finansów publicznych posiada ponad połowę udziałów.

Pytanie pochodzi z programu Prawo i Zdrowie .