Samorząd warmińsko-mazurski właśnie otrzymał uzasadnienie na piśmie postanowienia wydanego przez sąd okręgowy w Olsztynie na niejawnym posiedzeniu.
"Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił zaskarżone postanowienie (Sądu Rejonowego w Szczytnie - PAP) i oddalił wniosek o natychmiastowe wydanie nieruchomości w Szymanach" - napisał sąd w uzasadnieniu.
Jak powiedział PAP dyrektor wydziału infrastruktury urzędu marszałkowskiego Wiktor Wójcik, samorząd najprawdopodobniej w najbliższych dniach skieruje do sądu kolejny wniosek o wydanie nieruchomości.
Prezes spółki Port Lotniczy Mazury Bolesław Piechucki nie chciał komentować decyzji sądu. Powiedział jedynie PAP, że to właśnie jego spółka jest jedynym legalnym dzierżawcą lotniska w Szymanach.
Początkowo sprawą wydania lotniska zajmował się Sąd Rejonowy w Szczytnie, który przyznał rację samorządowi i nadał postanowieniu wydania nieruchomości klauzulę natychmiastowej wykonalności. Z tą decyzja nie zgodziła się pozwana spółka dzierżawiąca lotnisko i zaskarżyła postanowienie sądu w Szczytnie do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ten uznał, że w dokumentach przedstawionych przez samorząd województwa brakuje potwierdzenia notarialnego podpisów członków zarządu województwa, zmienił zaskarżone postanowienie i oddalił wniosek.
Spór między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a spółką Port Lotniczy Mazury trwa od ubiegłego roku.
Zarząd województwa uznał, że spółka nieefektywnie zarządza lotniskiem i nie jest w stanie uruchomić na nim działalności lotniskowej. W połowie ubiegłego roku wypowiedział umowę o dzierżawie i powołał samorządową spółkę Warmia-Mazury, którą chce wprowadzić na lotnisko. Z taką decyzją nie zgadzają się przedstawiciele spółki Port Lotniczy Mazury.
Uruchomienie lotniska ma kosztować 180 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja unijna nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.
Wójcik podkreślił w rozmowie z PAP, że mimo iż wciąż samorząd nie dysponuje lotniskiem, gromadzona jest dokumentacja potrzebna do rozpoczęcia na nim działalności lotniskowej. Ogłoszono przetarg m.in. na wykonanie map dla lotniska i na opracowanie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.
Byłe wojskowe lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku; zarządzający obiektem, mimo zawieszonej działalności lotniskowej, Port Lotniczy Mazury sp. z o.o. wciąż borykał się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu. Jednak według zarządu województwa te deklaracje nie są realizowane.
Wśród pozostałych udziałowców spółki Port Lotniczy Mazury są firmy prywatne, samorząd wojewódzki, który ma 5,5 proc. udziałów i miasto Szczytno.
W 2010 roku lotnisko, pozostające w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej, zostało przekazane samorządowi Warmii i Mazur. (PAP)
ali/ pad/ jbr/