Informację o przygotowaniach do budowy lotniska przyjęli we wtorek na sesji radni wojewódzcy.

Obecnie przygotowaniami do rozpoczęcia budowy lotniska w Szymanach finansowanej z udziałem dotacji unijnej zajmuje się spółka samorządowa Warmia i Mazury. Jedynym udziałowcem spółki jest samorząd wojewódzki.

Witold Wróblewski z zarządu województwa powiedział we wtorek na sesji, że obecnie gromadzona jest dokumentacja, ogłoszono też przetargi m.in. na budowę pasa startowego i dróg dojazdowych do lotniska, a także na projekt lotniskowej strażnicy. Do końca roku wykonany zostanie projekt budowlany na terminal pasażerski portu. Ogłoszono także przetarg na projekt i kosztorys ogrodzenia lotniska. PKP PLK zakończyły projekt budowy 2-kilometrowego odcinka linii kolejowej prowadzącej do samego terminala na lotnisku.

Według Wróblewskiego inwestycja, której koszt samorząd wojewódzki szacuje na 200 mln zł, zakończona zostanie do połowy 2015 roku. Wśród najpoważniejszych zagrożeń, które mogłyby opóźnić uruchomienie portu w Szymanach, Wróblewski wymienił procedury przetargowe i ewentualne odwołania firm po rozstrzygnięciu przetargów.

Pytany przez radnych, kiedy lotnisko w Szymanach stanie się rentowne i nie będzie potrzebowało dotacji z budżetu samorządu odpowiedział, że działalność regionalnych portów lotniczych na początku zawsze jest deficytowa.

"Dlatego będziemy szukać wsparcia u innych lokalnych samorządów z Warmii i Mazur, a także rozważamy dopuszczenie inwestorów zewnętrznych. Chcemy także uruchomić terminal cargo, zajmujący się załadunkiem, wyładunkiem czy magazynowaniem towarów wysyłanych drogą lotniczą" - podkreślił Wróblewski.

Lotnisko w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Przed i w czasie II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a po jej zakończeniu polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 roku na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 Port Lotniczy Szymany obsługiwał ruch samolotów pasażerskich, a liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Obecnie lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.

Zgodnie z prognozami po uruchomieniu lotnisko będzie obsługiwało 57 tysięcy pasażerów rocznie, w ciągu 20 lat ma nastąpić wzrost liczby obsługiwanych pasażerów do 731 tys. rocznie. Początkowo liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań ma wynosić 5,6 tys. rocznie, by w ciągu 20 lat wzrosnąć do 17 tys. rocznie. Lotnisko ma być czynne 7 dni w tygodniu w godzinach 6-22.

Rozbudowa lotniska w Szymanach ma kosztować 200 mln zł; unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.