Jak powiedział  rzecznik prezydenta Przemyśla Witold Wołczyk, w poniedziałek zakończyła się procedura rejestracji nowej placówki miejskiej. Porozumienie o przejęciu przez samorząd od Ministerstwa Obrony Narodowej szpitala wojskowego zostało bowiem podpisane jeszcze w grudniu ub.r. Szpital wojskowy, według planów MON, był przewidziany do likwidacji, pracę straciłaby wówczas 500-osobowa załoga placówki.

„Placówką od dwóch tygodni zarządza nowy dyrektor, powołany już przez prezydenta Przemyśla. Osoba ta będzie pełniła obowiązki dyrektora do wyłonienia nowego szefa w konkursie, który zostanie niebawem ogłoszony. To dotychczas jedyna zmiana związana z przejęciem przez samorząd szpitala” - dodał rzecznik.

Wołczyk zaznaczył, że samorząd w przyszłości będzie chciał zmodernizować szpital i wyposażyć go w nowocześniejszy sprzęt medyczny. Pieniądze mają być pozyskane na ten cel m.in. z funduszy unijnych.

Władze Przemyśla jeszcze pod koniec 2011 r. zawarły porozumienie z załogą szpitala. Zapisano w nim m.in., że po przejęciu przez miasto utrzymana zostanie wysokość dotychczasowych wynagrodzeń, przez rok nie będzie także zwolnień; z kolei związkowcy ze szpitala zobowiązali się do niepodejmowania działań strajkowych.

Historia szpitala wojskowego w Przemyślu sięga czasów zaborów i roku 1888. Wtedy rozpoczął w mieście działalność przeniesiony z Budy (Węgry) Szpital Wojskowy Nr 3.