Odpowiedź

Czynności, o których mowa w pytaniu, sprowadzające się do czynności "poleconych" przez podmiot tworzący wykraczają poza sferę uprawnień nadzorczo-kontrolnych podmiotu tworzącego wobec SP ZOZ-u. Zakres zadań, o którym mowa w pytaniu, wykracza także poza normę art. 38 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217) - dalej u.dz.l. - jednostka samorządu terytorialnego może nałożyć na podmiot leczniczy będący samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, dla którego jest podmiotem tworzącym, obowiązek wykonania określonego zadania. W przypadku obowiązku wykonania zadań zapewnia się środki na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem tych zadań, chyba że wykonanie zadania następuje odpłatnie na podstawie umowy. Jak zaznacza się w doktrynie, "Przepis ten jednak nawet pośrednio nie wskazuje, jakie to może być zadanie oraz czy może przekraczać sferę działalności leczniczej (art. 3). Wydaje się, iż z założenia "określone zadanie" nie może przekraczać zadań z zakresu działalności leczniczej" -Tomasz Rek w: "Ustawa o działalności leczniczej. komentarz". Maciej Dercz, Tomasz Rek Wolters Kluwer Polska Sp z o.o. 2012, s. 178.


Nadto należy wskazać, że samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej jest odrębną od podmiotu tworzącego osobą prawną, jednostką finansów publicznych, która zgodnie z art. 54 ust. 1 u.dz.l. gospodaruje samodzielnie majątkiem własnym otrzymanym i zakupionym oraz otrzymanym majątkiem jednostki samorządu terytorialnego. Ingerencja podmiotu tworzącego w zasady gospodarowania majątkiem SP ZOZ-u polega na ustanowieniu zasad jego gospodarowania w zakresie zbycia aktywów trwałych, oddania ich w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie, o których mowa w art. 54 ust. 2 u.dz.l.