Jak wyjaśniła PAP zasiadająca w radzie programowej Konferencji specjalistka prawa nieruchomości, prof. Stanisława Kalus z Uniwersytetu Śląskiego, ,,płaskie pojmowanie nieruchomości", wiążące nieruchomość ściśle z samym gruntem, to dziś o wiele za mało. Wskazała, że wobec ograniczonej ilości gruntów, szczególnego znaczenia nabiera maksymalne wykorzystanie tych przestrzeni, które są dostępne.

 

To, co mamy, trzeba wykorzystać maksymalnie. W wielkich miastach przede wszystkim na budownictwo wzwyż, ale i w dół, pod powierzchnię ziemi" - wskazała prof. Kalus. Jak mówiła, wykorzystanie przestrzeni pod gruntem dotyczy nie tylko głośnej w ostatnio kwestii podatku od podziemnych wyrobisk kopalń, ale także np. problemów z podziemiami, na jakie napotykają rzeczoznawcy zajmujący się wycenami nieruchomości zabytkowych.

 

,,Przykładem może być Kraków, który ma swoje podziemia. Pojawia się pytanie, kto ma do nich prawo. Jest bardzo ścisły związek między tym, co na powierzchni, i tym, co pod powierzchnią. W Będzinie, gdzie jest zamek i podziemia, które władze chcą udostępnić turystycznie, ktoś kto ma na powierzchni domek jednorodzinny mówi: ja się nie zgadzam" - relacjonowała prof. Kalus, przytaczając problemy wymagające analizy i rozwiązania.

 

,,Musimy rozstrzygnąć, czy własność nieruchomości sięga tak głęboko. Musimy też wskazać ustawodawcy kwestie wymagające zmiany niektórych regulacji, dostosowania ich tego, co jest" - dodała profesor.

 

Wśród mówców otwierających konferencję był m.in. Władysław Brzeski z Fundacji Europejski Instytut Nieruchomości, który mówił o światowych trendach w wykorzystywaniu przestrzeni ,,nad" i ,,pod" gruntem. Ta tematyka będzie także motywem przewodnim pierwszej czwartkowej sesji tematycznej. Zaproszeni prawnicy przedstawią rzeczoznawcom m.in. prawne podstawy korzystania z owych przestrzeni, a także zasadność wyróżniania własności publicznej w gospodarce rynkowej.

 

Kolejne sesje będą dotyczyły uwarunkowań środowiskowych i urbanistycznych (tu m.in. wystąpienia o ekonomicznych skutkach planowania przestrzennego i wpływu polityki przestrzennej samorządów na gospodarkę nieruchomościami), a także zagadnieńekonomicznych (m.in. podnoszenia efektywności ekonomicznej struktury przestrzennej polskich miast i rewitalizacji tkanki miejskiej poprzez współpracę publiczno-prywatną).

 

Sobotnia część konferencji zostanie poświęcona urbanistom i ich prezentacjom przykładów zarządzania przestrzenią - na podstawie przypadków m.in. z Katowic, Łodzi i Warszawy.

 

W środę konferencyjne wystąpienia otworzył prezes Europejskiej Grupy Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych Roger Messenger, który przedstawił rolę tej organizacji w procesie harmonizacji wyceny nieruchomości w Europie. Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń mówił o zamierzeniach rządu odnośnie polityki gospodarowania nieruchomościami.

 

20. Krajowej Konferencji Rzeczoznawców Majątkowych towarzyszy jubileusz 30-lecia organizującego ją Śląskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych. Była to pierwsza w krajach ówczesnego bloku wschodniego taka organizacja, skupiająca wówczas biegłych i rzeczoznawców budowlanych. Po zmianie ustrojowej śląskie stowarzyszenie przyczyniło się m.in. do przenoszenia zachodnich rozwiązań w tej dziedzinie na polski grunt.