W przyjętym projekcie rząd zaproponował nowy końcowy termin uzupełniania przez starostów wykazów nieruchomości państwowych i samorządowych. Starostowie mieliby 66 miesięcy, czyli 5,5 roku (liczonych od 19 listopada 2007 r.) na to, by uzupełnić niekompletny wykaz i przekazać go wojewodom, marszałkom województw, wójtom, burmistrzom i prezydentom miast oraz innym organom reprezentującym Skarb Państwa.

Jednocześnie wojewodowie będą mogli żądać od starostów uzupełnienia wykazu, a sami odpowiednie dane przekażą głównemu geodecie kraju, który na ich podstawie uzupełni zestawienie zbiorcze dla całego kraju. Założono, że przeprowadzana przez wojewodów kontrola obejmować będzie - oprócz obowiązku składania w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego - również realizację obowiązku składania do sądów wniosków o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez Skarb Państwa.
W projekcie zaproponowano także, aby Minister Administracji i Cyfryzacji przedstawiał rządowi raz do roku informację o uaktualnionym zestawieniu zbiorczym. Na złożenie takiej informacji przewidziano termin do końca I kw. każdego roku w latach 2013–2015. Jednocześnie głównego geodetę kraju zobowiązano do sporządzenia na podstawie uaktualnionego zestawienia zbiorczego - do końca 2015 r. - wykazu nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, dla których nie złożono wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności.

Rozwiązanie przewidziane w projekcie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom strony samorządowej, która wskazywała na trudności w realizacji tego zadania na podstawie obowiązujących przepisów.

Źródło: www.premier.gov.pl