Nowy obiekt produkcyjny firmy Wika Polska powstaje na terenie Włocławskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego, wchodzącej w skład Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma, należąca do niemieckiego koncernu Wika Alexander Wiegeand GmbH und Co, zainwestuje tutaj co najmniej 70 mln zł, a uruchomienie produkcji zaplanowano na połowę 2014 roku.

Jak poinformowali przedstawiciele inwestora, na terenie nowego zakładu powstaną do tego czasu dwie hale produkcyjne o powierzchni 3,9 tys. m kw. każda, biurowiec (pow. ok. dwa tys. m kw.) z pomieszczeniami socjalnymi i stołówką oraz dwa budynki techniczne, w których zlokalizowana będzie cała infrastruktura, czyli sprężarki, gazy techniczne, zbiorniki z gliceryną i silikonem. W zakładzie produkowane będą manometry do mechanicznego pomiaru ciśnienia wykonane ze stali nierdzewnej.

Jak podkreślił prezydent Włocławka Andrzej Pałucki, największe znaczenie dla dotkniętego wysokim bezrobociem miasta ma powstanie w nowej fabryce około 300 miejsc pracy. Firma zatrudni pracowników różnych specjalności, szczególnie spawaczy, ustawiaczy maszyn i monterów.

Na terenie zakupionego przez Wikę gruntu znajduje się naturalny zbiornik wodny o powierzchni ponad 1,5 ha. Firma zapowiada utworzenie tu mini parku, w którym będą ławki i ścieżki. W pobliżu powstaną również dwa boiska do siatkówki plażowej.

Wika Polska jest obecna we Włocławku od 13 lat, a od 2005 roku jest ona wyłącznym właścicielem dawnej Kujawskiej Fabryki Manometrów, firmy której tradycje sięgają 1916 roku. Jak podkreślają pracownicy spółki, budowa nowych obiektów we Włocławku to obecnie największe przedsięwzięcie koncernu Wika w Europie.