NSP 2011 potrwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. Nowością w czasie jego trwania będzie możliwość dokonania samospisu internetowego przez respondentów za pomocą formularza zamieszczonego na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Samospis potrwa od 1 do 16 kwietnia 2011 r., natomiast od 8 kwietnia do 30 czerwca odbywać się będzie spis przeprowadzany telefonicznie przez ankieterów statystycznych oraz bezpośredni wywiad z respondentami, za który odpowiedzialni będą rachmistrzowie spisowi. Jednocześnie w dniach 15-16 kwietnia spisane zostaną osoby bezdomne. Po zakończeniu NSP 2011 nastąpi także spis kontrolny drogą telefoniczną (1 – 11 lipca).

Spisem objęte będą osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i pomieszczeniach nie będących mieszkaniami oraz osoby bezdomne (nie mające miejsca zamieszkania). Ponadto w ramach NSP zebrane zostaną dane dotyczące mieszkań, budynków, w których znajdują się mieszkania oraz zamieszkanych obiektów zbiorowego zakwaterowania i innych zamieszkanych pomieszczeń nie będących mieszkaniami. Natomiast spis nie obejmie szefów cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członków ich rodzin oraz innych osób korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych. Podobnie nie będzie dotyczył mieszkań, budynków, obiektów i pomieszczeń będących własnością przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.

Pytania, które zadadzą respondentom ankieterzy bądź rachmistrze mogą być bardzo szczegółowe i dotyczyć prawie wszystkich dziedzin życia. Należy pamiętać przy tym, że za odmowę udzielenia odpowiedzi, bądź też udzielenie ich nieprecyzyjnych albo niezgodnych z prawdą grozić będzie kara grzywny. Wyjątkiem są tu pytania dotyczące pozostawania w związku nieformalnym, wyznania (przynależności wyznaniowej) oraz liczby żywo urodzonych dzieci oraz planów prokreacyjnych. Odpowiedzi na nie udzielane są na zasadzie dobrowolności (art. 6 ust. 3. ustawy Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań w 2011 r. Dz.U.2010.47.277). Warto zaznaczyć, iż udzielane odpowiedzi muszą dotyczyć stanu faktycznego z dnia 31 marca 2011 r. z godz. 24:00.

Jak podaje na swoich stronach internetowych Główny Urząd Statystyczny, zebrane dane mają na celu uaktualnienie informacji o liczbie ludności i jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz zasobach i warunkach mieszkaniowych. Jest to warunek konieczny, by prawidłowo planować rozwój gospodarczy poszczególnych części kraju oraz należycie realizować politykę społeczną, a ponadto stanowi wypełnienie podjętych zobowiązań międzynarodowych (m.in. wobec ONZ, OECD i EUROSTAT).

Temat NSP 2011 nie jest też wolny od kontrowersji. Na forach internetowych, także na forum Serwisu Samorządowego WKP, można znaleźć mnóstwo wypowiedzi rachmistrzów niezadowolonych z wynagrodzenia oferowanego za pracę przy Spisie oraz funkcjonowanie przenośnych terminali (hand-heldów) służących do wypełniania ankiet. Opinie takie zaczęły się masowo pojawiać w trakcie trwania obchodu przedspisowego, który miał miejsce w pierwszej połowie marca. Bardzo ostrej krytyce poddano również zakres i formę, w jakiej odbywały się szkolenia dla przyszłych rachmistrzów. Sytuacji nie poprawia także niedawna afera związana z horrendalnymi wynagrodzeniami wypłacanymi pracownikom GUS i będąca jej konsekwencją dymisja dotychczasowego szefa tej instytucji – Józefa Oleńskiego.

Pomimo tych przeszkód NSP 2011 rozpoczyna się terminowo. Wszystkie osoby, które mają pytania dotyczące Spisu, mogą zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (FAQ) na stronach GUS (www.stat.gov.pl). Uruchomiona została też specjalna infolinia. Informacje na najbardziej kłopotliwe tematy uzyskać można dzwoniąc pod nr 800 800 800 (numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych) lub 22 44 44 777 (numer dla połączeń przychodzących z telefonów komórkowych płatny zgodnie z cnnikiem operatora).

Na podstawie: www.stat.gov.pl

Pisaliśmy o tym również:
Spis powszechny 2011 - szczegółowe zasady wynagradzania
Demonstracyjnie spisać się samemu
Obchód przedspisowy trwa
Podwójne zarobki w GUS
Spis powszechny 2011 Szkolenie – kilka refleksji
Spis powszechny 2011 - porady
Spis powszechny 2011 – opublikowano rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia za wykonywanie czynności związanych z ze spisem
Spis powszechny 2011 – nabór i uprawnienia rachmistrzów spisowych
W 2011 r. będzie przeprowadzony spis powszechny
Spis powszechny w 2011 r.