Wspomniany wyżej problem Rzecznikowi Praw Obywatelskich zasygnalizowali w swoich skargach sami obywatele. Skłoniły one RPO do zgłoszenia wątpliwości co do konstytucyjności wprowadzonych na początku ubiegłego rok przepisów, zakładających, iż w stosunku do nieruchomości rekreacyjnych pobierana będzie ryczałtowa opłata za odbiór odpadów. W opinii RPO nałożenie na samorządy obowiązku stosowania takiej samej stawki ryczałtowej zarówno względem nieruchomości, które wykorzystuje się przez wiele miesięcy w roku, jak i tych, które są wykorzystywane sporadycznie, narusza bowiem konstytucyjny standard równości podatkowej.

Zdaniem RPO niezbędne jest więc podjęcie odpowiednich prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie zmian w przepisach odnoszących się do ryczałtowej opłaty za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości rekreacyjnych. Rzecznik zasygnalizował ponadto, iż wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2013 r., sygn. akt K 17/12, polski ustawodawca nie ustalił maksymalnej wysokości opłaty ryczałtowej, jak mogą stosować gminy.

Z przedstawionym przez Rzecznika Praw Obywatelskich stanowiskiem zgodził się również Minister Środowiska. W skierowanej do Rzecznika odpowiedzi, Minister poparł jego wątpliwości co do zgodności z prawem obowiązujących rozwiązań. Z docierających do ministra sygnałów również bowiem wynika, iż w wielu sytuacjach ryczałtowa opłata jest ustalana niezgodnie z przepisami. W jego opinii konieczne jest więc podjęcie interwencji legislacyjnej.

(rpo.gov.pl)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami