Pytanie dotyczy udzielenia i rozliczenia dotacji, trybu kontroli oraz prawidłowości wykorzystywania dotacji z budżetu gminy udzielanej dla publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, gimnazjów będących i niebędących jednostkami samorządu terytorialnego.

Czy wnioski do organu prowadzącego o udzielenie dotacji należy składać w obydwu placówkach w tym samym terminie, tj. do 30 września, czy też przepisy prawa to różnicują?

Jaki jest termin złożenia wniosku o wyrażenie zgody na otwarcie tych placówek?

Czy może to być np. 31 sierpnia 2010 r. na rok szkolny 2010/2011?

Odpowiedź

Uprawnionymi do otrzymania dotacji z budżetu właściwej jednostki samorządu terytorialnego są publiczne przedszkola, szkoły i placówki prowadzone przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Prawo do dotacji posiadają również niepubliczne przedszkola, szkoły i placówki.

Uzasadnienie

Ustawa o systemie oświaty w art. 80 ust. 3 stanowi o wysokości otrzymywanej przez szkoły publiczne, prowadzone przez podmioty prywatne dotacji, nie wprowadzając jednocześnie obowiązku przedstawiania informacji o planowanej liczbie uczniów w konkretnym terminie. Tryb udzielania i rozliczania dotacji oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania oraz termin i sposób rozliczania dotacji, ustala organ stanowiący właściwej jednostki samorządu terytorialnego – w tym przypadku rada gminy. Ustalona w tym zakresie praktyka orzecznicza wyraża bardzo rygorystyczne stanowisko. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 lutego 2009 r., I SA/Kr 1106/08, LEX nr 509690, za niedopuszczalne należy uznać nakładanie w uchwale dodatkowych obowiązków, od których spełnienia przez beneficjenta dotacji zależy jej otrzymanie. Również powołany przepis art. 80 ust. 3 nie nakłada na podmiot prowadzący obowiązku podania planowanej liczby uczniów w określonym terminie. Zważyć jednak należy, że założenie szkoły publicznej przez podmiot prywatny wymaga zezwolenia właściwego organu j.s.t. - zgodnie z zapisem art. 58 ust. 3 ustawy o systemie oświaty . Wniosek o udzielenie tego zezwolenia wraz z dokumentami, wymaganymi zapisami u.s.o. powinien być złożony w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić uruchomienie szkoły lub placówki. Dla jasności i przejrzystości finansów publicznych oraz ze względu na prace właściwej j.s.t. nad budżetem, wydaje się słuszne, aby informacja o planowanej liczbie uczniów była złożona we właściwym organie w terminie do 30 września, niemniej jednak wydaje się, że nieprzedstawienie jej nie pociąga za sobą sankcji w postaci odmowy jej udzielenia.

W przypadku natomiast szkół niepublicznych, kwestia przyznawania dotacji jest uregulowana wprost w zapisie art. 90 ust. 2a ustawy o systemie oświaty (szkoły podstawowe i gimnazja niepubliczne muszą posiadać uprawnienia szkół publicznych - art. 8 ustawy o systemie oświaty ). Ustawodawca nie pozostawia tutaj żadnych wątpliwości, że organ prowadzący szkołę niepubliczną musi przedstawić organowi właściwemu do udzielenia dotacji, w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji planowaną liczbę uczniów. Nieprzedstawienie informacji przez organ prowadzący może spowodować dla organu prowadzącego negatywne konsekwencje, z prawem odmowy do udzielenia dotacji włącznie.

Kwestia założenia szkoły publicznej została poruszona wyżej, jeżeli natomiast chodzi o założenie szkoły niepublicznej - to zagadnienie, to jest uregulowane w zapisie art. 82 ustawy o systemie oświaty . Należy przy tym zwrócić uwagę, że właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego może dokonać wpisu do ewidencji w terminie 30 dni od daty zgłoszenia. Złożenie więc wniosku w dniu 31 sierpnia danego roku rodzi uzasadnioną wątpliwość w kwestii uzyskania wpisu do ewidencji z dniem 1 września tego samego roku.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)