Wobec kogo organ winien prowadzić postępowanie egzekucyjne?

Odpowiedź

Postępowanie egzekucyjne należy prowadzić wobec aktualnego właściciela reprezentowanego przez przedstawicieli ustawowych (rodziców).

Uzasadnienie

Podmioty w stosunku do których może zostać nałożony nakaz rozbiórki wskazane zostały w art. 52 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) – dalej pr. bud. Są to: inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego. W pierwszej kolejności nakaz rozbiórki powinien być nałożony na inwestora, który jest sprawcą samowoli budowlanej i ma tytuł prawny do nieruchomości, który pozwoli mu na wykonanie nałożonego obowiązku. WSA w wyroku z dnia 25 lipca 2012 r., II SA/Wr 167/12, LEX 1229042 stwierdził, że kryterium wyboru spośród wymienionych w art. 52 pr. bud. podmiotów jest jednoznacznie określone i jest nim posiadanie tytułu prawnego umożliwiającego wykonanie nakazu wynikającego z decyzji rozbiórkowej. W sytuacji jednak, gdy inwestor utracił tytuł prawny do nieruchomości i obiektów objętych nakazem rozbiórki np. wskutek sprzedaży, darowizny, wówczas obowiązek rozbiórki powinien zostać wykonany przez aktualnego właściciela nieruchomości.

Z uzasadnienia wyroku WSA z dnia 12 kwietnia 2012 r., II SA/Gd 82/11, LEX 1138393 wynika, że w przypadku utraty przez inwestorów tytułu prawnego do nieruchomości gruntowej jak i do obiektów budowlanych usytuowanych na tej nieruchomości, w związku z sprzedażą działki, obowiązek dokonania rozbiórki samowolnie wzniesionych obiektów przechodzi na obecnego właściciela nieruchomości. Osoba niepełnoletnia może być stroną postępowania administracyjnego (egzekucyjnego), jeśli spełnia wymogi z art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267), w takim wypadku jest reprezentowana przez ustawowego przedstawiciela.


Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .