Przekraczającym 70 proc. wynikiem mogą pochwalić się również województwa: lubuskie, zachodniopomorskie, podlaskie, lubelskie i opolskie. Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie, największą liczbą wydanych decyzji w stosunku do ilości otrzymanych wniosków (wynoszącym niespełna 79 proc.) może pochwalić się Toruń. Tuż za nim plasują się Zielona Góra. Kielce, Gorzów, Szczecin, Katowice i Lublin.

Na dole rankingu obok wspomnianego woj. śląskiego znajdują się województwa: małopolskie, mazowieckie i dolnośląskie. Natomiast miastami wojewódzkim z najmniejszym współczynnikiem wydanych decyzji są Kraków (zaledwie 33 proc.) oraz Łódź i Olsztyn (37 proc.)

Jak podkreśla minister Elżbieta Rafalska fakt, że samorządy mają trzy miesiące na wypłatę świadczeń nie oznacza, że powinny one zwlekać z działaniem. Apeluje ona ponadto do gmin o usprawnienie procesu wydawania decyzji i przyspieszenie płatności. Dodaje również, że na chwilę obecną nie ma żadnych powodów i przyczyn po stronie rządowej, które uzasadniałyby opóźnianie wypłaty.

Zdaniem minister początkowy etap programu „Rodzina 500 plus” cechował się wysoką efektywnością samorządów w przyjmowaniu wniosków. W procesie tym istotną rolę odegrał także elektroniczny kanał ich składania. Wydawanie decyzji jest jednak o wiele bardziej skomplikowane, gdyż na tym etapie liczy się sprawność organizacyjna czy zdolność do radzenia sobie z obsługą wniosków.

(mpips.gov.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami