Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Rada Miasta Stołecznego Warszawy zmieniła siedzibę zespołu szkół.

O stwierdzenie nieważności uchwały wystąpiła matka jednego z uczniów.

Kobieta uznała, że przekształcenie organizacyjne szkoły naruszyło jej interes prawny. Uchwała została bowiem podjęta bez wymaganego prawem poinformowania jej o tym fakcie.


WSA orzekł, że uchwała została podjęta z rażącym naruszeniem prawa, i stwierdził jej nieważność.


Rada miasta zaskarżyła wyrok do NSA
.

W skardze organ podkreślił, iż warunkiem umożliwiającym zaskarżenie uchwały samorządowej jest konieczność wykazania, że uchwała w sposób rzeczywisty i bezpośredni narusza interes prawny skarżącego. Taki interes matki ucznia zdaniem rady nie został naruszony.


Rada wyjaśniła, iż uchwała nie reguluje kwestii przekształcenia szkoły, ani nie dotyczy jej likwidacji, dlatego też – w ocenie organu – nie miał obowiązku informowania rodziców o zmianie siedzby szkoły.


NSA przychylił się do stanowiska skarżącej matki.


Sąd podkreślił, iż rodzic ucznia uczęszczającego do szkoły ma interes prawny w tym, aby jej przekształcenie bądź likwidacja były przeprowadzane prawidłowo, w trybie określonym ustawowo, w tym przy poszanowaniu gwarancji proceduralnych przysługujących temu rodzicowi


Sąd zwrócił uwagę, iż z ustawy o systemie oświaty wynika prawo podmiotowe rodziców ucznia do informacji o zasadniczych kwestiach dotyczących szkoły.


Zmiana siedziby szkoły stanowi przekształcenie szkoły, dlatego też konieczne jest poinformowanie o tym fakcie rodziców uczniów – uznał NSA.


Wyrok NSA z 18 marca 2014 r., sygn. akt I OSK 3045/13, prawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.