Taki zapis znalazł się w regulaminie udzielania dotacji celowych z budżetu gminy Głogówek na inwestycje związane z wymianą węglowych źródeł ogrzewania na ekologiczne. Regulamin zobowiązywał wnioskodawcę do „przedłożenia dokumentu certyfikatu energetyczno-emisyjnego wydanego przez laboratorium badawcze posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, potwierdzającego spełnienie warunków dla 5 klasy kotłów wg kryteriów zawartych w normie PN-EN 303- 5: 2012 (w przypadku kotłów na paliwo stałe)”.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu stwierdziło, że zapis „wydanego przez laboratorium badawcze posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji” jest niezgodny z prawem i orzekło jego nieważność. 

RIO wskazała, że art. 403 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska uprawnia wyłącznie do określenia zasad udzielania dotacji celowej, trybu postępowania w sprawie udzielenia tej dotacji oraz sposobu jej rozliczania. Wyklucza jednocześnie możliwość podmiotowego uprzywilejowania Polskiego Centrum Akredytacji (państwowej osoby prawnej o statusie krajowej jednostki akredytującej), jako jedynej jednostki akredytującej laboratoria badawcze wydające certyfikaty energetyczno-emisyjne, warunkujące możliwość otrzymania dofinansowania przez wnioskującego.

Taki zapis regulaminu narusza także art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej określający, iż „podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa”. A także art. 11 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 765/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. ustanawiającego wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku odnoszące się do warunków wprowadzania produktów do obrotu i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 339/93.

RIO wskazało że niezgodność z prawem uprzywilejowania podmiotowego laboratoriów akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji w uchwałach podejmowanych przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego w sprawach z zakresu ochrony środowiska potwierdziły wyroki WSA w Gliwicach z dnia 8 marca 2017 r. sygn. II SA/G1 1189/16 oraz z dnia 10 lipca 2017 r. sygn. I SA/G1 1101/16.

Uchwała RIO Opole z 4 kwietnia 2018 nr 9/19/2018