Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przeanalizowała otrzymane od Przewodniczącej Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych rezultaty kontroli koordynowanych przez regionalne izby obrachunkowe w ubiegłym roku.

Głównym założeniem przeprowadzonego przez RIO badania w zakresie dochodów z mienia z umów cywilnoprawnych uzyskiwanych przez samorządy (lata 2013-2014)było ustalenie czy JST prawidłowo wykonują wynikający z art. 42 ust. 5 ustawy o finansach publicznych obowiązek. Zadanie to dotyczyło ustalania przypadających im należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym z ww. tytułów, a także podejmowania we właściwym czasie wobec zobowiązanych działań mających na celu realizację zobowiązania w zakresie realizacji dochodów ze sprzedaży mienia.

RIO kontrolowały między innymi działania samorządów dotyczące prowadzenia postępowań dążących do wyegzekwowania zaległości z określonych tytułów czy prawidłowości stosowania ulg dotyczących należności pieniężnych (które stanowią dochody budżetów JST), do których użycia nie znajduje zastosowania Ordynacja podatkowa. Wspomniane zagadnienia odgrywają istotną rolę w procesie gospodarowania mieniem poszczególnych samorządów oraz uzyskiwania przez nie ważniejszych źródeł dochodów własnych. Stopień ich wykonania jest czynnikiem oddziaływującym na możliwość pozyskiwania przez poszczególne JST zewnętrznych źródeł finansowania realizacji ich zadań w postaci kredytów czy pożyczek. Wyniki badań wykazały, że samorządy na ogóły prawidłowo pozyskiwały dochodów ze sprzedaży mienia.

RIO przeprowadziła ponadto kontrolę w zakresie inwentaryzacji mienia dokonywanej przez JST. Przeprowadzenie inwentaryzacji (bez naruszenia przepisów prawa) jest gwarantem rzetelności ksiąg rachunkowych czy też informacji przedstawionych w sprawozdaniach finansowych.

Wykryte przez RIO nieprawidłowości w tej kwestii spowodowane są przede wszystkim wadliwym wykonywaniem zadań związanych z organizacją procesu inwentaryzacji czy sprawowania bieżącego nadzoru nad jego wykonaniem przez kierowników. Ważnym narzędziem kontroli zarządczej w tej kwestii jest określenie przez kierownika jednostki właściwych wewnętrznych procedur inwentaryzacji i prawidłowy dobór osób dokonujących inwentaryzacji.

Zdaniem Krajowej Rady RIO wskazane jest stworzenie przepisów wzmacniających system kontroli zarządczej w rachunkowości (polegających na określeniu konkretnych zadań kierowników odnoszących się do inwentaryzacji). Modyfikacje mają skutkować wprowadzeniem obowiązku określenia przez kierownika jednostki (w formie pisemnej) procedur odnoszących się do inwentaryzacji czy ich aktualizowania.

(wartowiedziec.org)

 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami