Rady Gminy Gościeradów podjęła uchwałę w sprawie dziennych stawek opłaty targowej od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowisku. W uchwale określono zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej.
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie stwierdziło nieważność tej uchwały z powodu naruszenia art. 15 ust. 1, zdanie pierwsze, ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

RIO przypomniała, że od 1 stycznia 2016 roku opłata targowa nie jest już obowiązkowa. Można ją wprowadzić na terenie gminy jedynie na podstawie uchwały rady gminy, zgodnie z wymogiem art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zmienionego na mocy art. 9 pkt 10 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie ze zdaniem pierwszym tego przepisu rada gminy może wprowadzić opłatę targową. Oznacza to, że aby określać zasady poboru i wysokość stawek opłaty targowej oraz dokonywać jej poboru od podmiotów dokonujących sprzedaży, należy uprzednio wprowadzić taką opłatę do obrotu prawnego na terenie gminy w formie aktu prawa miejscowego. Opłaty targowej nie można wprowadzać w sposób dorozumiany, poprzez samo określenie stawek.

Kolegium RIO podniosło jednocześnie, że wprowadzenie opłaty (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze) oraz określenie zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności i wysokości stawek (art. 19 pkt 1ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) może być dokonane w jednej uchwale.
Zakwestionowana uchwała nie wprowadza jednak opłaty targowej na terenie gminy Gościeradów ani też takie wprowadzenie nie wynika z innej uchwały rady gminy.

uchwała RIO w Lublinie nr 128/2017