Opublikowana przez ministerstwo, zmodyfikowana wersja "Wytycznych w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020". przewiduje kilka korekt merytorycznych. Pierwsza z nich dotyczy wprowadzenia w opisie definicji programu rewitalizacji podziału na dwa rodzaje programów. Rozszerzono w ten sposób stosowanie wspomnianego pojęcia zarówno na gminne programy rewitalizacji, jak i przewidziane w ustawie o rewitalizacji lokalne i miejskie programy rewitalizacji. Do tej pory były one bowiem opracowywane na bazie ustawy o samorządzie gminnym.

Inna zmiana odnosi się do badania czy program rewitalizacji (z którego to wynika dany projekt rewitalizacyjny), spełnia wynikające z wytycznych wymagania. Przeanalizowanie czy zawiera on potrzebne cechy i elementy, może być dokonane na kilka sposobów, np.: (b) w innej procedurze określonej przez IZ RPO - do tej pory obowiązywał zapis rozwijający- "tj. przed ogłoszeniem naboru na projekty i oceną wniosków o dofinansowanie". Ze wspomnianego zapisu wykreślono słowa "ogłoszeniem naboru na projekty".

Zmiany przewidują również sprecyzowanie zawartości diagnozy czynników i zjawisk kryzysowych oraz skali i charakteru potrzeb rewitalizacyjnych, jakie powinien mieć program. Wspomniana diagnoza powinna dotyczyć zbadania każdej ze sfer: społecznej, gospodarczej, środowiskowej, przestrzennofunkcjonalnej oraz technicznej. Analiza ta ma dotyczyć obszaru całej gminy. Powinna również obejmować pogłębioną diagnozę obszaru rewitalizacji.

Przedstawione powyżej nowe wytyczne obowiązują od 2 sierpnia. Ich treść wraz ze zmianami, dostępna jest pod adresem: www.funduszeeuropejskie.gov.pl [.pdf]
(wartowiedziec.org)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami