Wspomniane opracowanie zawiera klauzule do wykorzystania w procesie tworzenia umów. Dotyczy ono zarówno umów zawieranych w procedurach przetargowych, jak również bez zastosowania ustawy Prawo zamówień publicznych.

Pomimo, iż dopuszczalne jest wykorzystanie klauzul wprost, Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o użycie ich w sposób odpowiadającym potrzebom konkretnego przypadku. Opracowanie obejmuje zarówno opisy realiów rynkowych, jak i komentarze pomagające w użyciu klauzul do danego stanu faktycznego. Resort szczególną uwagę zwraca na część związaną z prawem własności intelektualnej. Obszar ten budzi bowiem szereg wątpliwości w praktyce i stanowi spore zagrożenie dla zamawiających.

Klauzule zostały opracowane na zlecenie Ministra Cyfryzacji. Resort zwraca również uwagę na fakt, że wykorzystano w nich uwagi i postulaty pracowników administracji publicznej (prawników, jak również specjalistów z dziedziny IT).

Zarówno wzorcowe klauzule, jak i komentarz są chronione prawem autorskim. Z pierwszych można korzystać (m.in. modyfikować czy rozpowszechniać )dla potrzeb podmiotów sektora publicznego (np. jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związków).

Z klauzul nie mogą natomiast skorzystać przedsiębiorcy czy osoby fizyczne w zakresie wykraczającym poza dozwolony użytek przewidziany ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku. Osoby te nie mogą zwłaszcza wykorzystywać ich w celach komercyjnych (między innymi jako odpłatne wzorce czy element doradztwa prawnego).

Natomiast jeżeli chodzi o komentarze towarzyszące klauzulom, to mogą być one zwielokrotniane i rozpowszechniane przez podmioty sektora publicznego z powołaniem autorstwa. Podmioty te nie mają jednak prawa do ich modyfikacji.

(mc.gov.pl) 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami