W dniu 31 sierpnia 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 207, poz. 1230) . Dzięki nowym przepisom jednostki samorządu terytorialnego otrzymają możliwość łączenia ze sobą instytucji kultury, bibliotek i muzeów, co pozwoli na konsolidację działań związanych z kulturą i sztuką, a przede wszystkim na oszczędności.

Część instytucji kultury: m.in. teatry, filharmonie, opery, operetki, orkiestry symfoniczne i kameralne, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły chóralne staną się instytucjami artystycznymi, które będą funkcjonowały na szczególnych zasadach. Zmienią się również zasady zatrudniania dyrektorów instytucji kultury - nie będą z nimi zawierane umowy na czas nieokreślony.

Doprecyzowaniu uległy przepisy związane z gospodarką finansową instytucji kultury, muzeów i bibliotek. Z chwilą wejścia w życie nowelizacji oparta ona będzie o plan finansowy sporządzany zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) .

Ustawa wchodzi w życie w swej zasadniczej części w dniu 1 stycznia 2012 r.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 207, poz. 1230)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.)

Pisaliśmy o tym również:
Zmiany w organizacji instytucji kultury
Nowe zasady zatrudniania dyrektorów instytucji kultury
Łączenie instytucji kultury, muzeów i bibliotek pozwoli na oszczędności j.s.t.
Nowe zasady finansowania instytucji kultury