Pytanie pochodzi z publikacji  Vademecum Głównego Księgowego Administracja .

Czy JST uchwalająca program naprawczy w 2014 r. na podstawie art. 240a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych musi po zakończeniu 3 lat (czyli w 2017 r.) spełnić relacje wynikające z art. 242-244 ww. ustawy, jeżeli w tym programie naprawczym przewiduje przychody w 2014 r. z tytułu pożyczki z budżetu państwa na podstawie art. 224 ust. 1 w celu polepszenia stanu gospodarki finansowej, a przepis art. 224 ust. 1 pkt 2 lit. b wydłuża konieczność zachowania zasad wynikających z art. 242-244 ww. ustawy do końca roku, w którym upływa termin spłaty tej pożyczki (w moim przykładzie jest to 2023 r.)?

Odpowiedź

Uważam, że tak, jednostka samorządu terytorialnego po zakończeniu postępowania naprawczego musi zachować relacje wynikające z art. 242–244 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.)–dalej u.f.p.

Resort Ministerstwa Finansów opracował procedury na wypadek braku możliwości uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego w sytuacji naruszenia relacji długu do nadwyżki operacyjnej. W takich przypadkach kolegium regionalnej izby obrachunkowej wzywa jednostkę samorządu terytorialnego do opracowania programu postępowania naprawczego na okres nieprzekraczający trzech kolejnych lat budżetowych.

Zaopiniowany pozytywnie program naprawczy przez regionalne izby obrachunkowe umożliwi jednostce samorządu terytorialnego uchwalenie wieloletniej prognozy finansowej oraz budżetu naruszającego relacje poziomu długu do nadwyżki operacyjnej (art. 242–244 u.f.p.), ale tylko na okres realizacji programu naprawczego.

Ustawodawca przewidział udzielanie pożyczek jednostkom samorządu terytorialnego w sytuacji, gdy te będą realizować postępowanie naprawcze.
Przesłanki udzielenia pożyczki jednostce samorządu terytorialnego z budżetu państwa reguluje art. 224 u.f.p. Pożyczka może być udzielona, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego realizuje postępowanie naprawcze lub przystępuje do jego realizacji, a z analizy programu postępowania naprawczego wynika w stopniu wysoce prawdopodobnym, że:- nastąpi poprawa sytuacji finansowej tej jednostki oraz skuteczność w wykonywaniu jej ustawowych zadań,- zachowane zostaną limity określone w art. 242-244 u.f.p. na koniec roku, w którym upływa termin spłaty pożyczki,- zapewniona zostanie spłata pożyczki wraz z odsetkami.

Stanowisko w tej sprawie zajęła Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi, stwierdzając, że pożyczka może być udzielona, jeżeli jednostka realizuje postępowanie naprawcze lub przystępuje do jego realizacji. Następnie konieczna jest analiza programu postępowania naprawczego pod kątem spełnienia wymogów zawartych w art. 224 ust. 1 pkt 2 u.f.p. (uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi z dnia 1 września 2011 r. Nr

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .