Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Marian Wesołowski otworzy listę kandydatów PSL do sejmiku w okręgu obejmującym Lublin. Na zgłoszonych do rejestracji listach tej partii znaleźli się: były poseł do Parlamentu Europejskiego Arkadiusz Bratkowski, obecny marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski i wicemarszałek Michał Cholewa oraz radni sejmiku Henryk Dudziak, Piotr Rzetelski, Jan Kowalik i Marian Jaworski.

PiS jako „jedynkę” do sejmiku w Lublinie wystawia kandydata na prezydenta miasta, bezpartyjnego menedżera, byłego prezesa spółki Port Lotniczy Lublin, Grzegorza Muszyńskiego. Z list tej partii kandydować będą były prezydent miasta, obecny radny sejmiku Andrzej Pruszkowski, były wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski, prezes PSL Piast Zdzisław Podkański oraz obecni radni sejmiku: Ewa Dumkiewicz-Sprawka, Marek Wojciechowski, Artur Soboń, Tomasz Solis, Jerzy Szwaj, Ewa Panasiuk, Krzysztof Głuchowski, Andrzej Olborski i Jan Frania.

Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk będzie liderem listy PO w okręgu lubelskim. Na listach kandydatów PO do sejmiku znaleźli się przewodnicząca lubelskiego okręgu ZNP Celina Stasiak, wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk i lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. Kandydują też dyrektor wojewódzkiej stacji Sanepidu Mirosław Starzyński, z-ca dyrektora szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski i obecni radni sejmiku z PO: Bogusław Broniewicz, Bożena Lisowska, Zofia Woźnica i Adam Wasilewski, były prezydent Lublina.

Wśród kandydatów zgłoszonych przez komitet SLD Lewica Razem jest Izabella Sierakowska, była wieloletnia posłanka, która w 2004 r. odeszła z Sojuszu do Socjaldemokracji Polskiej. Sierakowska w poprzednich wyborach samorządowych bezskutecznie ubiegała się o fotel prezydenta Lublina, a w 2011 r. bez powodzenia startowała w wyborach do Senatu. Z list SLD Lewica Razem kandydować też będą były wicemarszałek województwa lubelskiego Mirosław Złomaniec i obecni radni sejmiku: Irena Kurzępa i Riad Haidar.

Listę kandydatów Twojego Ruchu do sejmiku w okręgu lubelskim otwiera posłanka tej partii Zofia Popiołek.

W poprzednich wyborach do 33 osobowego sejmiku zwyciężyło PiS uzyskując 11 mandatów. PO zdobyła 9 mandatów, tyle samo co PSL i te partie utworzyły koalicję rządzącą. SLD objęło 4 mandaty.

W wyborach do rady miasta Lublin PiS postawił na sprawdzonych samorządowców. Na czołowych miejscach list znaleźli się radni: wykładowca KUL i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, prof. Mieczysław Ryba, przewodniczący klubu radnych PiS Sylwester Tułajew, a także Zdzisław Drozd, Dariusz Jezior, Marek Wójtowicz i Tomasz Pitucha. Kandyduje była radna i była wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz, radny Zbigniew Ławniczak, który wystąpił z PO, oraz bezpartyjny prawnik Michał Widomski, który miał ubiegać się o fotel prezydenta Lublina z poparciem KNP, ale zrezygnował.

Także listy PO do rady miejskiej otwierają obecni radni: Piotr Dreher, Mateusz Zaczyński, Jarosław Pakuła, Wojciech Krakowski, Marta Wcisło i Leszek Daniewski. Wśród kandydatów są też czołowe niegdyś piłkarki ręczne kraju, obecnie trenerki, Sabina Włodek i Iwona Nabożna.

Wspólne listy kandydatów do rady miejskiej wystawił SLD i Twój Ruch, które wraz z kilkoma innymi ugrupowaniami utworzyły komitet Lubelska Lewica Razem. Jako „jedynki” wystartują: przewodniczący miejskich struktur SLD Stanisław Kieroński; prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, obecny radny Jan Gąbka, byli radni Kamil Zinczuk i Monika Wac, emeryt Adam Osiński oraz prawnik Paweł Bielski.

Swoje listy kandydatów zgłosił komitet Wspólny Lublin, utworzony przez radnych, którzy wystąpili z PiS. Z list tego komitetu startują m.in.: obecny przewodniczący rady miasta Piotr Kowalczyk i wiceprzewodniczący Zbigniew Targoński, którzy należą obecnie do PSL oraz wiceprezydent Lublina Grzegorz Siemiński (Solidarna Polska).

W poprzednich wyborach do 31 osobowej rady miasta Lublin PiS zdobył 16 mandatów, PO – 14, a SLD – 1. (PAP)