Czy organy wydające pozwolenie (np. pozwolenie wodnoprawne, na emisję gazów i pyłów) zobowiązane są do prowadzenia rejestru ww. decyzji?

Czy podlegają one udostępnianiu na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, tak jak decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach?

Odpowiedź

Tak.

Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko , przewiduje bowiem obowiązek zamieszczania w publicznie dostępnych wykazach danych o:

- wnioskach o wydanie pozwoleń i o pozwoleniach zintegrowanych, na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi oraz na wytwarzanie odpadów (art. 21 ust. 2 pkt 23 lit. k ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ),
- wnioskach o wydanie pozwolenia i o pozwoleniach wodnoprawnych na pobór wód, a także o decyzjach nakazujących usunięcie drzew i krzewów, o których mowa w ustawie - Prawo wodne (art. 21 ust. 2 pkt 28 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ).

Jednocześnie w myśl art. 22 ust. 1 ustawy ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko , do prowadzenia publicznie dostępnych wykazów są obowiązane organy administracji właściwe do wydania przedmiotowych pozwoleń. Należy także przypomnieć, że dokumenty, o których informacje zamieszczono w publicznie dostępnych wykazach danych, stanowią, na mocy art. 21 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ., dane o środowisku i jego ochronie. Te z kolei, w świetle ogólnej normy sformułowanej w art. 8 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ., muszą być udostępniane każdemu, przez właściwe organy administracji, które znajdują się w ich posiadaniu lub dla których informacje te są przeznaczone.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.)
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)