Pytanie:
Czy osoba, która nie widnieje w wykazie stanowisk na stronie BIP urzędu miejskiego może być przedstawicielem organu prowadzącego w konkursie na dyrektora szkoły? Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (radca prawny) może reprezentować organ prowadzący w konkursie na dyrektora szkoły?

Odpowiedź:
Radca prawny świadczący usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz urzędu miasta może zostać wyznaczony do składu komisji konkursowej na dyrektora szkoły.

Uzasadnienie:
Na podstawie art. 36a ust. 6 pkt 1 w zw. z art. 5c pkt 2 ustawy z 7.09.1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. w celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę powołuje komisję konkursową w składzie m.in. po trzech przedstawicieli organu, a konkretnie wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Z uwagi na wymóg wyznaczenia przedstawicieli organ ten nie może samodzielnie wziąć udziału w pracach komisji konkursowej i ma obowiązek upoważnienia osób do załatwiania (prowadzenia) określonego rodzaju spraw w jego imieniu i na jego rzecz (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 19.02.2015 r. III SA/Łd 1093/14. Ani akt u.s.o., ani ustawa z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym nie stanowią, jakie osoby i na jakich stanowiskach mają obowiązki w zakresie udziału w pracach w komisji konkursowej na dyrektora szkoły co oznacza, że o udzieleniu takiego upoważnienia decyduje samodzielnie wójt, burmistrz, prezydent miasta. W związku z tym upoważnienie takie może zostać udzielone także radcy prawnemu świadczącemu usługi na rzecz gminy lub miasta na podstawie umowy cywilnoprawnej, co potwierdza także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2.10.2013 r. II SA/Wa 1841/12. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami